Dnia 5 grudnia 2013 r. w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym w Łomiankach z inicjatywy Koła Związku Sybiraków Warszawa Żoliborz-Bielany odbyło się spotkanie Sybiraków z młodzieżą Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły i Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego na uroczystej, czwartej już lekcji „Żywa pamięć historii”.

Ideą tych spotkań jest zachowanie pamięci o Polakach deportowanych i zesłanych na katorgę w bezkresne obszary Związku Sowieckiego. Wiele pracy w przygotowanie młodzieży, która wzięła udział w uroczystości, włożył nauczyciel historii Henryk Makowski. Uroczystego, patriotycznego charakteru spotkaniu nadały poczty sztandarowe szkoły i sybirackie oraz odśpiewanie przez wszystkich hymnu Polski.

W tej lekcji brali udział: sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków Stanisław Sikorski, prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Mieczysław Pogodziński i wiceprezes Czesław Czarkowski, Zarząd Koła Żoliborz-Bielany, a także Sybiracy. Uroczystość rozpoczął krótkim wstępem dyrektor Liceum Zdzisław Szczybelski, witając zebranych i przedstawiając w skrócie historię naszych spotkań. W dalszej części głos zabrał Mieczysław Pogodziński, który przedstawił istotę zsyłek po 17 września 1939 r.

Nastąpiła główna część uroczystości, podczas której odznaczono Liceum i Gimnazjum Odznakami Honorowymi Sybiraka za wkład pracy w przekazywanie młodzieży wartości patriotycznych. Odznaczenia na ręce dyrektorów szkół przekazał sekretarz generalny Stanisław Sikorski w asyście prezesa Zarządu Oddziału Warszawskiego Mieczysława Pogodzińskiego i prezes Koła ZS Żoliborz-Bielany Mirosławy Niekoraniec. Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków uhonorowano Stefana Makowskiego, nauczyciela historii Liceum. Przekazano również na ręce dyrektorów i nauczyciela wiersze i wspomnienia Sybiraków. Następnie wystąpiła młodzież, deklamując wiersze o tematyce sybirackiej.

Po części oficjalnej odbyła się projekcja filmu. Młodzież przyjęła film z dużym zainteresowaniem.

Po uroczystości miało miejsce spotkanie młodzieży z Sybirakami przy kawie i herbacie, podczas którego młodzież mogła prowadzić rozmowy ze świadkami trudnej polskiej historii.

Dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły w Łomiankach Zdzisław Szczybelski

Odznakę Honorową Sybiraka dla obu szkół na ręce dyrektorów Zdzisława Szczybelskiego (Publiczne Liceum Ogólnokształcące) i Małgorzaty Pelczarskiej (Gimnazjum nr 1) przekazali sekretarz generalny ZG ZS Stanisław Sikorski (drugi z lewej) i prezes Oddziału Warszawskiego ZS Mieczysław Pogodziński (pierwszy z lewej)

Odznaczenie Stefana Makowskiego, nauczyciela historii Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły

Oprac.: Związek Sybiraków Koło Żoliborz-Bielany

Click to listen highlighted text!