W 2024 roku przypada 35. rocznica powstania Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim. W ramach obchodów jubileuszu odbyło się wiele wartościowych przedsięwzięć.

6 czerwca 2024 r. w Auli II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja „Sybiracy – historia i ludzie. 35 lat Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim”. W tym uroczystym dniu spotkali się Sybiracy, ich rodziny, sympatycy i przyjaciele oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu Sybiraków. Następnie głos zabrała prezes Oddziału Związku Sybiraków Ewa Rawa. Przybliżyła zebranym historię i działalność Oddziału. Przypomniała o tym, kto zainicjował powstanie Oddziału, przedstawiła sylwetki pierwszych i obecnych prezesów Oddziału i Kół, Kapelanów oraz najważniejsze działania Związku w ostatnich 35 latach. Podkreśliła, że głównym zadaniem związku jest ocalenie historii zesłanych na „nieludzką ziemię” od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. Podziękowała zebranym za obecność i wsparcie. Wystąpienie prezes uzupełniła swoimi wspomnieniami Honorowa Prezes Jadwiga Ostrowska. Historię zesłań na Sybir, warunki życia zesłańców, sylwetki polskich zesłańców, ze szczególnym zwróceniem uwagi na represje obywateli Rzeczypospolitej po 17 września 1939 r. omówił Jerzy Dutkiewicz, doradca ds. historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach ponadpodstawowych, Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielko-polskim. W czasie rozmowy z uczniami Radosławem Piłatem i Ewą Figurą podzielili się swoimi przeżyciami z zesłania Sybiracy: Jadwiga Ostrowska, Maria Dratwińska i Wiesław Szlachciuk. Wyjątkowe i wzruszające były słowa, które padły z ust Jadwigi Ostrowskiej, które można potraktować jako swoisty testament pozostawiony młodemu pokoleniu: „Bądźcie naszymi ambasadorami, kochajcie Ojczyznę, bądźcie niezłomnymi patriotami. Zwracajcie uwagę na to, co łączy ludzi i unikajcie nienawiści, nawet wobec wrogów.”

W podziękowaniu za zaangażowanie w działalność Związku Sybiraków osoby wspierające wyróżnione zostały okolicznościowymi Medalami. Za pracę na rzecz Oddziału specjalne podziękowania otrzymali prezesi Kół terenowych. Z okazji obchodzonego jubileuszu na ręce prezes Oddziału złożono gratulacje, życzenia i liczne pamiątkowe listy.

Uroczystość uświetniona została występem wokalistów i szkolnego chóru Activ, kierowanego przez Iwonę Bańdziak, a nad całością konferencji czuwał Jerzy Bańdziak, nauczyciel historii. Jubileuszową galę 35-lecia zakończono zaproszeniem do obejrzenia okolicznościowej wystawy pokonkursowej pt. „Znaki pamięci o Sybirakach w województwie lubuskim”, zorganizowanej w Auli II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim.

17 września 2024 r. przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się główne uroczystości – Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Sybiraka, organizowane przez Związek Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Wojewodą Lubuskim. Msza Święta w intencji Sybiraków odprawiona została w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

21 września 2024 r. w ramach jubileuszowych obchodów odbyła się Pielgrzymka lubuskich Sybiraków do Rokitna. Sybiracy z Oddziału w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze wraz ze swoimi rodzinami udali się do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, by podziękować za opiekę i prosić o dalsze łaski. Pielgrzymi uczestniczyli we wspólnej modlitwie różańcowej oraz w eucharystii odprawionej przez JE Bpa Adriana Puta, w asyście ks. Henryka Jacuńskiego i ks. Zbigniewa Dymitruka – kapelanów Sybiraków. Ważnym momentem pielgrzymki była modlitwa, rozważanie, wspomnienia oraz odśpiewanie Hymnu Sybiraków w Kaplicy Sybiraków. Po czym Sybiracy złożyli wiązanki kwiatów przed Kaplicą. Wspólny obiad oraz zwiedzanie Sanktuarium  zakończyły uroczystości.

Obchody jubileuszu to również spotkania z uczniami lubuskich szkół. W ramach obchodów odbyły się spotkania z uczniami Gorzowa Wielkopolskiego i okolic. W zorganizowanych w szkołach spotkaniach wzięli udział uczniowie: Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, Zespołu Szkół Odzieżowych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16, III Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Drezdenku, Szkoły Podstawowej w Ulimiu i Szkoły Podstawowej w Ciecierzycach. Na szczególną uwagę zasługuje realizacja przez Szkoły Podstawowe w Ulimiu i w Ciecierzycach projektu edukacyjnego „O historii z gorzowskimi Sybirakami”. To cykl pięciu spotkań, w ramach których uczniowie przeprowadzili rozmowy z Sybirakami: Jadwigą Ostrowską, Marią Dratwińską, Anną Bocian, Natalią Walkowiak i Wiesławem Szlachciukiem. Podczas rozmowy uczniowie poznali losy Sybiraków, zapoznali się z historią ich życia na Syberii i po powrocie do Polski. Niezwykle interesującymi okazały się również wspomnienia z czasów początków działalności Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim.

Obchody 35-lecia Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim, przy różnych okazjach, zaszczycili swoją obecnością: JE Ks. Bp Adrian Put, Ks. Kapelan Henryk Jacuński, ks. Wojciech Nowak, Maciej Siwicki – Wicewojewoda Lubuski, Krystyna Sibińska – Poseł na Sejm RP, Jadwiga Ostrowska – Honorowa Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim, Maria Dratwińska – Honorowa Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim, Radosław Wróblewski – Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciel Wojewody Lubuskiego, Bartosz Kmita – Sekretarz Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Jan Kaczanowski – wice-przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Waldemar Rusakiewicz – Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wielkopolskim, Jarosław Palicki – historyk IPN w Gorzowie Wielkopolskim, przedstawiciele służb mundurowych, administracji zespolonej województwa lubuskiego, prezesi i członkowie kół Związku Sybiraków, prezesi stowarzyszeń kresowych i organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i harcerze.

Bezpośrednim organizatorem obchodów był Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim z prezes Ewą Rawą.

Opracowała: Ewa Rawa

Pielgrzymka do Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie
Click to listen highlighted text!