Święto narodowe 3 maja ma dla Polaków niezwykle ważne znaczenie.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku) spisaną ustawą rządową regulującą ustrój prawny państwa i z tego też powodu była nie lada ewenementem. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było dla Polaków niezwykle ważne, więc na pamiątkę tego wydarzenia świętowano. W czasach zaborów było to jednak zabronione. Dopiero w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, 3 maja oficjalnie ustanowiono świętem narodowym.
Niestety nie na długo, gdyż podczas II wojny światowej święto narodowe 3 maja zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa ponownie zezwoliła na huczne obchody, a 6 kwietnia 1990 roku dzień  3 maja ponownie ustanowiono świętem narodowym.

W 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, w którym uczestniczyli przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków.  Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w Archikatedrze Przemyskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości zebrali się na wzgórzu zamkowym, gdzie przy obelisku upamiętniającym Konstytucję 3 Maja odbyła się dalsza część uroczystości.
Rozpoczęła się od odegrania i odśpiewania Hymnu Państwowego i podniesieniu flagi. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wiceprezydent Miasta Przemyśla Bogusław Świeży.
Na zakończenie uroczystości nastąpiło złożenie kwiatów i zapalonych zniczy przed obeliskiem.
Z pełną relacją można zapoznać się na stronie: http://sybiracy-przemysl.pl

Opracował: Marian Boczar

 

Click to listen highlighted text!