W dniu 6 maja 2023 roku odbyła się XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków do Grodźca i na Jasną Górę.

Przypadająca pierwsza sobota miesiąca kieruje nasze myśli w stronę fatimskich wydarzeń, których rocznicę przezywamy w miesiącu maju. Szczególnie w sobotę oddajemy cześć naszej Królowej, która jest nam dana ku pomocy i obronie.

Tegoroczna pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się od Mszy świętej w  Sanktuarium Maryjnym w Grodźcu koło Opola. Mszy św. przewodniczył ks. Zdzisław Banaś Krajowy Kapelan Sybiraków.

O godz. 17.00 pielgrzymi zgromadzili się w Kaplicy przed wizerunkiem Czarnej Madonny, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Sybiraków i ich rodzin oraz w intencji żołnierzy armii gen. Wł. Andersa spod Monte Cassino i niezliczonych polskich Zesłańców na Sybir, której przewodniczył  ks. Zdzisław Banaś.

W homilii Kapelan powiedział:
„… Zgłębić tajemnicę Boga nie potrafi żaden ludzki umysł. Może tylko pojąć wiara. Czego rozum nie pojmie wiara przyjmuje.
Dopiero po zmartwychwstaniu apostołowie pojęli, że Syn Boży i Ojciec to jedno w Duchu Świętym. W tej tajemnicy żyje kościół od 2000 lat i niesie to samo orędzie Chrystusa na cały świat. Niesie słowem, niesie też i cierpieniem.
Dzisiaj na Jasną Górę przybywają Sybiracy i inni Zesłańcy, którzy zanieśli Chrystusa cierpieniem swoim z naszej polskiej ziemi na wschód, tam, gdzie Boga miało nie być.
Wszystko rozpoczęło się na przełomie XVII i XVIII stulecia, od Konfederacji Barskiej. Największe nasilenie nastąpiło podczas II wojny światowej 10 lutego 1940 r. , 13 kwietnia, 22 czerwca i w czerwcu 1941 r. Tysiące ludzi deportowanych było tylko dlatego, że byli Polakami, że trzymali się swojej ziemi, swojej wiary – wiary Ojców. (…) Udało się szczęśliwie przetrwać, tym, którym Pan Bóg pozwolił.
Po tylu latach Sybiracy przybywają na Jasną Górę, aby podziękować Panu Bogu za ocalenie i opiekę Matki Bożej(…). Matka kojarzy nam się z tym co najpiękniejsze. To byłą cała siła i nadzieja dzieci wywożonych razem z matkami. My mamy najlepszą Mamę Maryję i trzeba ją słuchać.
Niech ta pierwsza sobota maja będzie takim wezwaniem ze strony wszystkich tu obecnych Sybiraków do obecnych tutaj zgromadzonych, żeby zawierzyć Matce Bożej to co mamy i losy naszej Ojczyzny”.

Po zakończonej eucharystii została odprawiona Droga Krzyżowa na Wałach.

Tekst i zdjęcia: Marian Boczar
Teresa Patrzyczna

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/BYbTAho3VJq9PE4dA

Click to listen highlighted text!