Na zaproszenie przez społeczność szkolną Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce Sybiracy spotkali się 19 kwietnia 2023 r.
z uczniami tej szkoły.

W odświętnie udekorowanej sali z biało- czerwonymi elementami, z wiodącym hasłem z hymnu Sybiraków „a oni szli i szli dziesiątkowani” zebrała się cała społeczność szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi: Zenonem Puchalskim, Barbarą Sokólską i Jolantą Hryniewicką. Przy dźwięku werbli wprowadzono sztandar szkoły, po czym przywitała wszystkich bardzo serdecznie dyr. Szkoły pani Edyta Szóstko-Łapińska, przekazując w skrócie cel naszego spotkania. Prezes Związku Sybiraków Jolanta Hryniewicka przypomniała znaczenie słowa Sybirak i obowiązki wynikające z przekazywania niezafałszowanej wiedzy o swoich przeżyciach oraz podkreśliła osiągnięcia szkoły kultywującej pamięć o tragicznych wydarzeniach Golgoty Wschodu.

Odegranie i odśpiewanie Hymnu Sybiraków przez chór szkolny oraz patriotyczne  piosenki „Czerwone maki” i „Szara piechota” przeniosły obecnych do wspomnień.

Uczniowie podzieleni na trzy grupy, zebrali się w poszczególnych klasach, do których udali się Sybiracy, by w lekcji „żywej historii” podzielić się swoimi przeżyciami na zesłaniu. Po zakończeniu lekcji historii odbył się test z wiedzy o Syberii, nie tylko o zesłaniach, ale też z wiedzy o bogactwach naturalnych, położeniu geograficznym poszczególnych miejscowościach i regionów. Pomysłowo zaprojektowano odczytywanie pytań. Po naciśnięciu przycisku, obracało się duże, kolorowe koło i strzałka wskazywała właściwe pytanie, W tym quizie brały udział klasy od czwartej do ósmej i przedstawiciele odpowiadali celująco. Ten sposób przekazywania
i utrwalania wiedzy o miejscach zsyłek i historii kraju, jest sposobem właściwym i godnym naśladowania.

Szkoła nosząca zaszczytne imię Sybiraków, spełnia godną rolę w krzewieniu idei sybirackiej w lokalnym społeczeństwie, a jej uczniowie, wychowywani w duchu patriotyzmu, będą cenić wartości wyniesione z wychowania, a nie tylko z nauczania.

Opracowała: Jolanta Hryniewicka

Lekcja żywej pamięci prowadzi Zenon Puchalski  
Barbara Sokólska -Sybiraczka

 

Click to listen highlighted text!