23 marca 2023 r. odbyło się spotkanie członków Związku Sybiraków Koło Rogoźno- Wągrowiec.

Na wstępie omówione zostały sprawy dotyczące organizacji spotkania członków koła 13 kwietnia w rocznice II wywózki – deportacji na Sybir i Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezes Włodzimierz Sadłowski zainicjował przeprowadzenie zbiórki dowolnej wpłaty na cele statutowe i funkcjonowanie biura Zarządu Głównego Związku Sybiraków, po czym nastąpiło podjęcie stosownej uchwały. Zbiórka będzie trwała do końca września bieżącego roku. Następnie omówiono trwający obecnie konkurs plastyczny organizowany w szkołach, którego celem jest zapoznanie społeczności szkolnej z losami polskich bohaterów – Zesłańców Sybiru.
Członkowie podjęli decyzje o zakupie ornatu z funduszy koła dla Parafii pw. Ducha Św. w Rogoźnie, upoważniając Prezesa Włodzimierza Sadłowskiego i członka koła Pawła Wojciechowskiego do zamówienia i wyboru wizerunku i kolorystyki ornatu.
Decyzją zebrania został powiększony skład Zarządu Koła o osoby z terenu Wągrowca – Elżbietę Król i Grażynę Nowakowską.
Wspomniano o trwających rozmowach dotyczących organizacji wystawy czasowej związanej z Sybirem w Muzeum Regionalnym w Rogoźnie. Przekazana została również informacja w sprawie udziału członka koła Pawła Wojciechowskiego w V Biegu Pamięci Sybiru organizowanym przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Spotkanie zakończono wspólnym złożeniem życzeń świątecznych Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego.

Opracował: Paweł Wojciechowski

 

Click to listen highlighted text!