Wielkanoc, to najpiękniejsze święta kiedy Pan Bóg, Syn Człowieczy dla naszego zbawienia, w swojej ziemskiej wędrówce wybrał drogę cierpienia. I krzyż znak Jego męki, ofiarę dla ludzkości, który zapłonął wiecznym światłem nadziei i miłości,,, Tryumf- życia nad śmiercią”. Boże

W skromnych dziejach życia przyczajone wspomnienia, rozsadzają mózg wyobraźni burzą horyzont bólu, gdzieś na dnie jaźxni od wieków, a jakby dziś linie czsu wciąż są żywe. Słyszymy wciąż łomot w drzwi domu stukot  kół pędzących wagonów, jak gdyby litania na stalowym różańcu szyn, wiozących w niewiadomym kierunku. Ileż powikłań ludzkich dróg, bolesnych odejść z niemym wyrazem zastygłych oczu, w bezładzie rąk nie mogących nawet pożegnać najbliższych. Setki tysięcy mogił pozostawionych w stepach, tundry i tajgi. Bez krzyży które tkwią bolesnymi kolcami wspomnień w naszych sercach. Krzyże pamięci na krzyżowej drodze narodu. Boże w Cierniowej Koronie z ranami na Boskim ciele,  pokornie chylimy skronie i serca w bólu. Błogosław w zagubieniu wiary, zwątpień, dramatów duszom- co w upodleniu padły od okropnych katów Błogosław grobom rozsianym, a nie poświęconym lecz polskim, na syberyjskich przestrzeniach przez nas nie zapomnianych do końca istnienia.

Święta Wielkiej Nocy !!!

To Święta Zmartwychwstania Pana, to czas radości, a my Sybiracy wracamy wciąż myślami do naszej przeszłości. Często zadajemy sobie pytanie – dlaczego tak ciężko zostaliśmy potraktowani, odebrano nam dzieciństwo, młodość, rodzeństwo, rodziców, dziadków. Tylko dlatego, że jesteśmy Polakami. WIĘTA Wielkanocne symbolizują solidarność Pana Boga z Człowiekiem cierpiącym. Dlatego my Sybiracy szczególnie kontemplujemy swoje osobiste, rodzinne i narodowe,, Gorzkie Żale” .

Staramy się czcić wszystkie święta oraz wszystkie uroczystości, których nam brakuje w naszych życiorysach.  Przez to możemy podziękować Panu Bogu za to, że dał nam możliwość przeżyć i powrócić do kraju. Jeszcze raz dziękujemy Panu Bogu za opiekę nad nami, przepraszamy za swoje grzechy oraz za grzechy naszych oprawców i krzywdzicieli, którzy wiedzieli co(czynią)czynili.

Wdzięczni Panu Bogu za ocalenie i powrót do Ojczyzny z nieludzkiej Ziemi sowieckiego piekła. Jesteśmy wdzięczni, że możemy wspólnie z naszymi przyjaciółmi zasiąść do Wielkanocnego stołu.

Życzymy Państwu i Waszym rodzinom wszystkiego co najlepsze, zdrowia, szczęścia, pogody ducha oraz Bożego Miłosierdzia.
Życzymy Wesołego Alleluja.

Maria Sobolewska
Honorowy Prezes Sybiraków Koła Wołomin

 

Click to listen highlighted text!