W dniu 27 marca br. Ambasador RP w Japonii Pan Paweł Milewski wygłosił wykład na temat diaspory polskiej w Azji Wschodniej dla Asiatic Society of Japan – najstarszego towarzystwa naukowego w Japonii zrzeszającego najwybitniejszych badaczy tego kraju.

Treść wykładu obejmowała przedstawienie sylwetek zasłużonych Polaków na Dalekim Wschodzie – Bronisława Piłsudskiego, Wiesława Sieroszewskiego, Zenona Żebrowskiego czy Tadeusza Romera, a także polskiej społeczności w Harbinie. Istotnym elementem było nakreślenie tła historycznego ze szczególnym uwzględnieniem deportacji Polaków do Imperium Rosyjskiego i Związku Radzieckiego. Wykład był również okazją do wspomnienia o tragicznych losach Ukraińców, którzy w wyniku rosyjskiej agresji padają ofiarą deportacji w tereny okupowane oraz w głąb Federacji Rosyjskiej.

Wykład Ambasadora RP stanowił doskonałą okazję do szerzenia wiedzy na temat zasłużonych Polaków w Azji Wschodniej, symbolicznych wydarzeń w stosunkach polsko-japońskich, polskiej historii oraz wsparcia niesionego Ukrainie przez nasz kraj.

Pan Ambasador Paweł Milewski przesyła serdeczne podziękowania i pozdrowienia dla całego Związku Sybiraków.

Opracowała: Julia Cichy
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio

Wykład Pana Ambasadora Pawła Milewskiego

Click to listen highlighted text!