Na zaproszenie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz Prezesa Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie gen. dyw. Leona Komornickiego warszawscy Sybiracy wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka. Wydarzenie odbyło się 17 września 2022 roku o godz. 17:00 w Warszawie przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy Skwerze Matki Sybiraczki.

Od wielu lat Sybiracy w dniu 17 września – w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR – a od 2013r. zgodnie z uchwałą Sejmu Sejm Rzeczypospolitej obchodzimy również Dzień Sybiraka.

Tradycyjnie przed właściwą uroczystością zostały złożone kwiaty przed obeliskiem „Matki Sybiraczki” przez Urząd m. st. Warszawy, Zarząd Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków i wielu Sybiraków. O godz. 17 na skwer matki Sybiraczki wkroczyła orkiestra wojskowa a za nią oddział reprezentacyjny Wojska Polskiego i poczty sztandarowe. Uroczystość rozpoczęto odegraniem i odśpiewaniem Hymnu Polskiego. Głos zabrał Przedstawiciel m. st. Warszawy a następnie głos zabrał gen. dyw. Leon Komornicki i inni mówcy. W dalszej części odbyła się modlitwa ekumeniczna za ofiary tamtych wydarzeń. Po modlitwie odczytany został Apel Poległych i oddana salwa honorowa. Uroczystość kończyła się złożeniem wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Polegli i Pomordowani na Wschodzie, odegraniem i odśpiewaniem Hymnu Sybiraków. Po uroczystości nastąpiło odmaszerowanie orkiestry wojskowej i oddziału reprezentacyjnego WP i pocztów sztandarowych.

Opracował: Leon Zujko

Przemawia Prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie gen. dyw. Leon Komornicki (fot. A. Jabłonka)
Obelisk Matki Sybiraczki przy pomniku Polegli i Pomordowani na Wschodzie (fot. A. Jabłonka)
A. Jabłonka i H. Bieniakońska przy obelisku Matki Sybiraczki (fot. A. Jabłonka)
Warszawscy Sybiracy przy Pomniku Polegli i Pomordowani na Wschodzie
Click to listen highlighted text!