17 września 2022 r. w Gorzowie Wielkopolskim obchodzono Światowy Dzień Sybiraka.  Obchody zostały zorganizowane przez Związek Sybiraków Oddział w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuski Urząd Wojewódzki. Uroczystość w ceremoniale wojskowym odbyła się przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim. Asystę honorową wystawił 35. Skwierzyński dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej. W uroczystości wzięli udział gorzowscy Sybiracy oraz: Poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Jarosław Pasterski, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Patryk Maruszak, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa (prezes Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim), Wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego Iwona Olek, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, inspektoratów wojewódzkich, stowarzyszeń, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie gorzowskich szkół. Poczty sztandarowe wystawiły służby mundurowe z województwa, gorzowskie szkoły oraz Związek Sybiraków.

Podczas uroczystości przed Pomnikiem Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak przypomniał, że „dziś ważna data dla Polaków, 17 września… Dzisiaj, tu w Gorzowie, chcemy chylić czoła na znak czci i hołdu tym wszystkim, którzy wtedy stanęli w obronie ojczyzny. Pamiętając, że jest to także Dzień Sybiraka wyrażamy cześć wszystkim Polakom, którzy wtedy zostali wywiezieni i wielu z nich nie wróciło, ale do końca wierzyli, że wolna Polska wróci. Chcemy dziękować Sybirakom za to, że przez te trudne dziesięciolecia, kiedy nie można było mówić o prawdzie, zachowali pamięć o cierpieniach Polaków na wschodzie. To wtedy 83. lata temu dla kilkuset tysięcy naszych rodaków rozpoczął się okres wielkich cierpień, zniewolenia, wywózek na nieludzką ziemię. Bardzo wielu z nich nigdy do ojczyzny nie wróciło, ale do końca wierzyli w wolną Polskę. Tutaj w Gorzowie chylę czoła na znak czci i hołdu, wobec tych, którzy stanęli wtedy w obronie wolnej Ojczyzny. Pragnę podziękować i wyrazić szacunek tym, którzy wrócili i przez trudne dziesięciolecia pamiętali o tamtych wydarzeniach. To oni zapełnili karty historii przekazując młodemu pokoleniu relację tamtych wydarzeń”. Honorowy prezes Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim Jadwiga Ostrowska w swoim wystąpieniu wspominała ofiary stalinowskiego reżimu dziękując jednocześnie za kultywowanie pamięci o nich:  „W imieniu żyjących, zmarłych tam na zesłaniu, zmarłych po powrocie Sybiraków – dziękuję z głębi serca wszystkim obecnym na tej uroczystości. Dziękuję za prawdziwą miłość do Boga i Ojczyzny”.

Po wspólnej modlitwie w intencji Sybiraków poprowadzonej przez ks. Henryka Jacuńskiego w asyście ks. Wojciecha Nowaka uroczystość zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz ceremonia złożenie kwiatów i zapalenia zniczy.

W godzinach wieczornych w Gorzowskiej Katedrze odprawiona została Msza święta za Sybiraków i obrońców Ojczyzny. Ks. Henryk Jacuński, kapelan Sybiraków, podczas kazania wspominał wywózkę i swój pobyt na Syberii: „Oni chcieli nas zniszczyć, przetrwaliśmy dzięki wierze, modlitwie, wspierając siebie nawzajem”. Modlitwa wieczorna w Katedrze była okazją do spotkania z Bogiem, a także godnym podsumowania minionego dnia – obchodów kolejnego Dnia Sybiraka w Gorzowie Wielkopolskim.

Opracowała: Ewa Rawa

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w Gorzowie Wielkopolskim
Wystąpienie Honorowej Prezes Jadwigi Ostrowskiej
Wspólne zdjęcie na koniec uroczystości
Click to listen highlighted text!