Po 80 latach od pierwszej masowej zsyłki Polaków na Syberię (9/10 lutego 1940 r.) spotykamy się 9 lutego 2020 r. na uroczystościach upamiętniających zesłanie Polaków na teren ZSRR oraz prezentacji książki pt. „Wrocław szlakiem pamięci Zesłańców Sybiru. Przewodnik historyczny” autorstwa Ewy Kobel i Kamilli Jasińskiej.

Przy finansowym wsparciu Koła Związku Sybiraków Fabryczna przez Zarząd Oddziału ZS we Wrocławiu organizujemy spotkanie we Wrocławiu-Złotnikach, dla wszystkich chętnych z 19 Kół Związku Sybiraków, działających na terenie naszego województwa. Chcemy razem poprzez uczestnictwo w mszy świętej i złożenie kwiatów, a także zapalenie zniczy uczcić pamięć wszystkich Sybiraków, którzy na zawsze zostali na obszarach ZSRR.

Msza święta została odprawiona w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej pod kierunkiem ks. Andrzeja Pańczaka – proboszcza tutejszej parafii. Kazanie wygłosił ks. prof. Jerzy Rasiak, powiedział m.in.: „To nie nacjonalizm, to patriotyzm – mówiąc o Polsce, o jej historii, o ludziach, którzy tworzyli naszą historię i ginęli za ojczyznę lub byli zsyłani w głąb ZSRR, do morderczych prac – głównie przy wycince drzew!” oraz „Jesteście solą naszej ziemi i bądźcie nią dalej, przekazujcie swoją wiedzę potomnym”.

Po mszy świętej przeszliśmy pod ołtarz Matki Boskiej Królowej Polski, gdzie po krótkim apelu poległych prowadzonym przez ks. Andrzeja złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Następnie udaliśmy się na spotkanie z autorkami książki Ewą Kobel i Kamillą Jasińską „Wrocław szlakiem pamięci Zesłańców Sybiru. Przewodnik historyczny”. Spotkanie zorganizował Oddział IPN we Wrocławiu. Spotkanie prowadził Juliusz Woźny – rzecznik Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Po prezentacji książki wiceprezes Zarządu Oddziału Włodzimierz Kowalczyk podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie i uczestniczenie w tak niezbędnej i potrzebnej chwili, kiedy oddajemy pamięć Sybirakom – tym, co odeszli, i tym którzy są z nami na co dzień.

Dalsza dyskusja nad „dolą i niedolą” toczyła się w trakcie obiadu, zorganizowanego przez parafianki na Złotnikach i Stanisławę Szarycz. Dzięki pomocy finansowej Zarządu Oddziału ZS i materialnej ks. Andrzeja nikt głodny nie mógł odejść.

Głównym organizatorom naszego spotkania w imieniu Sybiraków z Koła Fabryczna wręczyłem skromne upominki i serdeczne podziękowania oraz zaprosiłem na kolejne dni obchodów uroczystości w Polskim Radiu i przy pomniku Zesłańcom Sybiru.

Autor: Antoni Tunkiewicz

Click to listen highlighted text!