Dla uczczenia pamięci deportowanych i 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir we wsi Medyka w powiecie przemyskim 9 lutego 2020 r. odbyła się plenerowa rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca deportację Polaków na Sybir z tej przygranicznej miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w tutejszym kościele, której przewodniczył ks. dr Marcin Kapłon. Homilię wygłosił ks. Mariusz Ryba, rozpoczął ją słowami: „Odeszli zabrani przemocą z uścisków domowych pieleszy. We łzach powiezieni gdzieś nocą, może ich podróż ucieszy (…)”, zaczerpniętymi z wiersza ks. Łukasza Krzanowskiego. Wskazał, że w dzisiejszych czasach nie możemy zapominać o wydarzeniach odnoszących się do deportacji na Sybir.

Po nabożeństwie zgromadzeni uczestnicy uroczystości z towarzyszeniem orkiestry dętej z Medyki przeszli pod dom na posesji nr 83. W tym miejscu rozpoczęła się rekonstrukcja przeprowadzona w oparciu o historię mieszkańca Medyki deportowanego 10 lutego 1940 r. Tym zesłańcem jest Stanisław Opałka, obecnie mieszkający w USA.

W pierwszej scenie pokazano brutalne wyciąganie z domów skazanych na zesłanie, ładowanie ich na furmankę. Spod posesji ruszył pochód „aresztowanych” zesłańców z Medyki. Podczas kolejnych przystanków marszu milczenia do grupy dołączali następni zesłańcy – mieszkańcy Medyki – dźwigający tobołki i walizki. Pochód w milczeniu z zapalonymi zniczami dotarł na stację kolejową Medyka. Tam odbył się ostatni akt rekonstrukcji.

Przed budynkiem stacji PKP w Medyce odśpiewano hymn Polski, odczytano list od Stanisława Opałki. Głos zabrał wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko, dziękując organizatorom i uczestnikom rekonstrukcji za ich pracę.

Na zakończenie odśpiewano „Rotę”, złożono kwiaty i zapalone znicze.

W sobotnie popołudnie, 8 lutego, w Gminnym Centrum Kulturalnym w Medyce odbył się pokaz filmu „Na nieludzką ziemię” i zostały wygłoszone okolicznościowe odczyty zaproszonych gości, w tym: Tomasza Berezy z rzeszowskiego IPN i dr. Adama Rafała Kaczyńskiego. Podczas spotkania otwarto wystawę poświęconą zsyłce na Wschód.

W uroczystości uczestniczyły Sybiraczki mieszkanki Medyki – Danuta Sura i Helena Pawłucka oraz przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak, Andrzej Stawarz, Maria i Roman Rydzikowie, Mieczysław Tłuczek, Jadwiga Maszczak i Marian Boczar.  

Rekonstrukcja zesłania mieszkańców Medyki 10 lutego 1940 r.

Przybyli na rekonstrukcję

Zakończenie uroczystości na stacji PKP

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PN_7TJPDVFI

Autor: Marian Boczar

Click to listen highlighted text!