W dniu 26 lutego 2020 r. w Archiwum Państwowym w Przemyślu odbyło się spotkanie upamiętniające losy Polaków zesłanych na Sybir w 80. rocznicę pierwszych wywózek. Przybyłych powitała dyrektor Elżbieta Laska wraz z pracownikami. Gośćmi spotkania byli uczestniczka tamtych wydarzeń Stanisława Żak i potomkowie zesłańców Anna Kluska z Dybawki i Marian Boczar. Stanisława Żak przedstawiła swoje wspomnienia z okresu zesłania do Chabarowska w latach po II wojnie światowej, Anna Kluska zaprezentowała wspomnienia swoich rodziców z zesłania w okresie II wojny światowej z symboliczną datą zesłania 10 lutego 1940 r., a Marian Boczar opowiedział o podróży jego i jego mamy w październiku 1991 r. do miejsca zesłania rodziny w rejonie Aksubajewskim, obłast Mołotowska.

Relacje uzupełnił pokaz multimedialny, zawierający dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz przekazane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Związek Sybiraków dziękuje Archiwum Państwowemu w Przemyślu za zorganizowanie spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu.

Organizatorami spotkania byli: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Oddział Związku Sybiraków w Przemyślu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Elżbieta Laska

Uczestnicy spotkania w Archiwum Państwowym w Przemyślu

Sybiraczka Stanisława Żak

Anna Kluska, córka zesłańców

Marian Boczar, syn Sybiraczki

Organizatorzy spotkania i zaproszeni goście

Dokumenty związane zesłaniami

Pamiątki z zesłania

Autor: Marian Boczar

Click to listen highlighted text!