W tym roku Dzień Sybiraka obchodziliśmy oficjalnie już po raz szósty (w 2013 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka). Uroczystości odbyły się w trzech miejscach: w archikatedrze łódzkiej, przy Symbolicznym Grobie Sybiraków i przy pomniku Ofiarom Komunizmu.

W archikatedrze mszy świętej w intencji ojczyzny i Polaków zmarłych na zesłaniu oraz tych, którym dane było powrócić do kraju, przewodniczył JE ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. W uroczystości, która odbywała się aż w trzech miejscach, uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, przedstawiciele wojska, policji, straży miejskiej, przedstawiciele związków zawodowych, poczty sztandarowe, „piłsudczycy” (uczniowie Zespołu Szkół Edukacji Technicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w mundurach legionistów), przybyło dużo młodzieży szkolnej, co bardzo ucieszyło licznych Sybiraków i kombatantów.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości użyczonym przez prezydent miasta Łodzi Hannę Zdanowską autobusem udali się pod Symboliczny Grób Sybiraków na cmentarz pw. św. Anny przy ul. Lodowej 78 w Łodzi, gdzie po wspólnej modlitwie, pod przewodnictwem księdza kapelana Sybiraków, delegacje władz samorządowych, organizacji społeczno-patriotycznych oraz osoby prywatne złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Upamiętniono także minutą ciszy zmarłego 23 sierpnia 2019 r. Ludwika Jerzego Rossowskiego, zasłużonego członka naszego Oddziału, uhonorowanego w 2009 r. tytułem Kustosza Pamięci Narodowej przez IPN w Warszawie. Stąd wspomnianym autobusem udaliśmy się na ul. Anstadta pod pomnik Ofiarom Komunizmu.

Tu po krótkich i uroczystych przemówieniach wiceprezydenta miasta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Związku Sybiraków Mirosława Pejki, piszącego o tej uroczystości i Piotra Ścieśko, który przeczytał list przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Ofiarom Komunizmu.

JE ks. abp Grzegorz Ryś wygłasza homilię

Ks. kapelan Ryszard Olejnik w czasie modlitwy pod Symbolicznym Grobem Sybiraków

Kwiaty składają: przedstawiciel prezydent Łodzi, Rodzina Policyjna

Dyrektor Biura Wojewody

Kwiaty pod pomnikiem Ofiarom Komunizmu składają Sybiracy

Przedstawicielki Oddziału IPN w Łodzi

Autor: Stanisław Jurkin, prezes Zarządu Oddziału ZS w Łodzi, zdjęcia Michał Makatun

Click to listen highlighted text!