Pod takim tytułem 27 września 2019 r. odbył się drugi z zaplanowanych „Poranków Patriotycznych” – spotkań Sybiraków z młodzieżą. Słuchaczami i widzami drugiego „Poranka” byli uczniowie szkół ponadpodstawowych Przemyśla i powiatu przemyskiego. Honorowymi gośćmi byli Sybiracy oraz przedstawiciele władz miejskich. W spotkaniu wzięło udział 280 uczniów.

Założeniem spotkania było upamiętnienie losów zesłańców Sybiru, ich udziału w dążeniach do odzyskania niepodległości Polski oraz wydarzeń lokalnych o zasięgu ogólnopolskim. Podczas spotkania zostały zaprezentowane wiedza historyczna dotycząca okresu powstawania naszej niepodległej ojczyzny na początku XX w. oraz proces odzyskania suwerenności Polski po 1989 r.

Jako Sybiracy stawiamy sobie za cel uwypuklenie tych wydarzeń dotyczących odzyskania i utrzymania niepodległości Polski, w których brali udział zesłańcy. Przypomnieliśmy o historycznych zrywach niepodległościowych Polaków w okresie zaborów, gdy państwo polskie nie istniało. Wyjaśniliśmy, skąd wzięła się prawie stutysięczna liczba ludności o polskich korzeniach na Syberii, Kaukazie i w innych częściach Rosji. Przedstawiliśmy udział żołnierzy Sybiraków służących w 5. Dywizji Syberyjskiej i samodzielnym Batalionie Kaukaskim, a także walki młodzieży – Orląt Przemyskich o niepodległość Przemyśla i Orląt Lwowskich podczas wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918–1919.

Szczególnie zwróciliśmy uwagę na fakty z najnowszej historii Polski dotyczące masowych zesłań Polaków podczas II wojny światowej. Opowiedzieliśmy o losie zesłańców – Sybiraków z lat 1940–1941 z Przemyśla oraz okolicznych miejscowości powiatu przemyskiego. Jest to część najnowszej historii naszej małej ojczyzny — Podkarpacia. Przedstawiliśmy udział zesłańców w walkach podczas II wojny światowej, żołnierzy służących w armiach gen. Władysława Andersa i gen. Zygmunta Berlinga, walczących o wyzwolenie Polski, o niepodległość naszej ojczyzny.

Ukazane zostały sylwetki żołnierzy niezłomnych walczących o niepodległość Polski w latach 1944–1956 na terenie Podkarpacia, takich jak Władysław Koba, Michał Zyga i inni.

Nasze spotkanie z młodzieżą to żywa lekcja historii naszej małej ojczyzny, która jednocześnie jest historią ogólnopolską.

Spotkanie otworzył Marian Boczar – sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, witając przybyłych i wprowadzając w tematykę spotkania „Przez Sybir do Niepodległej”. Po zaproszeniu na scenę Stanisławy Żak – prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków i Tadeusza Szczerbatego w postawie stojącej zgromadzeni odsłuchali Hymnu Sybiraków. Dalszą część spotkania poprowadziła Stanisława Żak.

W trakcie spotkania został wyświetlony film pt. „Orlęta bronią przemyskiego gniazda” w reżyserii i ze scenariuszem Agnieszki Niemiec. Film wyprodukowany został przez TVP Historia.

Spotkanie z młodzieżą dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Współorganizatorami spotkania byli: Oddział Związku Sybiraków w Przemyślu, Centrum Kulturalne w Przemyślu, II Liceum Ogólnokształcące im. K. Morawskiego w Przemyślu. Wydarzenie było utrwalane przez TVP 3 Rzeszów, telewizję Toya i Radio „Fara”.  

 

Marian Boczar – sekretarz Zarządu przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków
Zgromadzeni podczas Hymnu Sybiraków
Młodzież podczas Hymnu Sybiraków
Przemawia Stanisława Żak, prezes Zarządu przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków, obok Tadeusz Szczerbaty, aktor teatru Fredreum w Przemyślu i uczennice II LO
im. K. Morawskiego
Uczennice II LO im. K. Morawskiego, Stanisława Żak i Tadeusz Szczerbaty

Autor: Stanisława Żak, prezes Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu zdjęcia Marian Boczar

Click to listen highlighted text!