Dnia 11 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie odbyło się spotkanie z członkami Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie.

W imieniu dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie przybyłych gości powitała Katarzyna Żukowicz. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili Sybiracy z Terenowego Koła ZS w Lubaczowie: Lidia Argasińska, Teresa Mielnik, Zbigniew Bator, Janina Wołoszyn, Stanisława Partyka, Bronisław Stopyra, Zdzisława Nowak, Władysław Białek, w imieniu Mieczysława Chwasty – synowa Grażyna Chwasta, członkowie zwyczajni Aleksandra Bek, Barbara Janczura oraz członkowie wspierający Jadwiga Tabaczek i Barbara Thieme.

Celem spotkania było przekazanie wiedzy na temat masowej deportacji Polaków na Sybir podczas II wojny światowej.

„Pamięć ocala, bywa jednak i tak, że i ona potrzebuje ocalenia” – słowa pochodzące ze wstępu do książki pt. „Ponury cień Sybiru – wspomnienia z zesłania” oraz wierszowanych wspomnień zawartych w tomiku zatytułowanym „Zobowiązanie” były myślą przewodnią promocji książki Barbary Janczury, córki i wnuczki Sybiraków.

Autorka z uczestnikami spotkania podzieliła się tragicznymi przeżyciami swojej rodziny, przedstawiła genezę powstania książki oraz tomiku z wierszowanymi wspomnieniami. Mówiła o emocjach, jakie towarzyszyły rozmowom o tragicznej przeszłości, o ciągle żywych obrazach z sybirskich łagrów: śmierci, cierpieniu, bólu, głodzie, na obcej, „nieludzkiej ziemi”. Opowiedziała o przygodach związanych z wyjazdem do Kazachstanu w poszukiwaniu grobów babci i wujka, o założonym blogu poświęconym Sybirakom, ich wspomnieniom, pięknej poezji Sybiraków i dla Sybiraków, a także o swojej działalności w Terenowym Kole Związku Sybiraków w Lubaczowie.

Dzięki spotkaniu z Sybirakami uczestnicy mogli na żywo wysłuchać opowieści o fragmencie ich życia, o męczeństwie na „nieludzkiej ziemi”, o ciężkiej pracy, okrutnym traktowaniu człowieka, o strasznym głodzie, chorobach, śmierci… Dzięki tym opowieściom uczestnicy spotkania poznali tragiczne doświadczenia ludzi, którzy przeżyli na zesłaniu swoje dzieciństwo, stracili tam swoich najbliższych i powrócili do kraju dopiero po zakończeniu wojny. Historia Sybiraków wszystkich zaciekawiła.

Życzliwość, z jaką przyjęto Sybiraków, i ciepłe słowa Katarzyny Pelc-Antonik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, sprawiły, iż osobistymi wspomnieniami podzieliły się Lidia Argasińska, Teresa Mielnik i Stanisława Partyka.

Spotkanie stało się swoistą żywą i piękną lekcją historii, która na długo pozostanie w sercach uczestników. Na wszystkich wywarło duże wrażenie, a historie Sybiraków skłoniły do refleksji. Krótka notatka nie oddaje atmosfery spotkania.

Barbara Janczura – członek Zarządu Terenowego Koła ZS w Lubaczowie i autorka książek poświęconych wspomnieniom z zesłania

Podczas spotkania wspomnieniami podzieliły się Teresa Mielnik (z mikrofonem) i Lidia Argasińska (druga z lewej)

Głos zabrała również Stanisława Partyka (pierwsza z prawej)

Podpisywanie książek przez autorkę

Autor: Janina Płachta, zdjęcia Tomasz Byra

Click to listen highlighted text!