29 stycznia 2017 r. tradycyjnie na spotkaniu opłatkowo-noworoczym spotkali się Sybiracy z przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków. Bożonarodzeniowe rodzinne spotkanie poprzedziła msza święta odprawiona w kościele księży salezjanów, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prałat Jan Mazurek, kapelan Oddziału.

W słowie Bożym powiedział:

„Każdy z nas chce być szczęśliwy, najczęściej szczęście wyobraża sobie w takiej dobrej kondycji fizycznej, czyli zdrowie. Trzeba uwierzyć Jezusowi, że te drogi szczęścia, które nam ukazuje, to są prawdziwe drogi, to są pewne drogi, chociaż trudne i wprost jako sprzeczne z tą wizją szczęścia, jaką dzisiaj propaguje się (…).

Dzisiaj, gdy mówimy o Syberii, to pomyślmy, że ludzie tam nie mieli łóżka wygodnego, nie mieli opału, by napalić w piecu, nie mieli co jeść, nie wiedzieli, czy wrócą. Żyli w niepokoju, pragnąc ojczyny. Nie wiedzieli, czy za rok, dwa, pięć pojawi się ksiądz, żeby powiedzieć o Bogu. Nie wiedzieli, czy przeżyją tam dzieci, czy jak wrócą, będzie Polska.

Taka ogromna lekcja wiary, pokory, próba miłości i wierności. Naprawdę ogromnie kosztowna. Przez tylu ludzi przypłacona życiem i zdrowiem. Na szczęście udało się wrócić. Ci, którzy tam byli, tam się urodzili, byli jako małe dzieci, ich dzieci i wnuki, ich sympatycy mówią: trzeba o tym mówić, trzeba, abyśmy wszyscy wiedzieli, jaka była prawdziwa nasza historia. Jaka to była wielka próba dla całego naszego narodu. Pomyślmy, czy my mamy taką odwagę, żeby żyć prawdą, żyć miłością i pokorą”.

Po mszy świętej Sybiracy i zaproszeni goście przeszli do sali kolumnowej, gdzie przywitała wszystkich Stanisława Żak – członek Zarządu Oddziału, a słowa skierowała prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Joanna Preiss:

„(…) Który to już kolejny raz od pamiętnego 1989 r. zasiadamy przy wspólnym wigilijnym stole jako Sybiracy, jako jedna rodzina. Ten dzień dzisiejszego spotkania opłatkowego jest dla nas dniem radości, (…) ale myślę, że każdy z nas tu obecnych Sybiraków mimo woli wraca myślą do tamtych świąt, do świąt z czasów pobytu na Syberii. Choć z bólem serca wspominamy tamte wigilie, to dziś radujemy się, że Polska jest naszą ukochaną i tak bardzo upragnioną ojczyzną (…). Nasze życie jest świadectwem naszej wiary. Jest potwierdzeniem, że wiara czyni cuda, a miłosierdzie Boże nie zna granic”.

Następnie dzieci – mali artyści – z Przedszkola Miejskiego nr 3 przedstawiły tradycyjne jasełka upiększone śpiewem kolęd.

Po zakończonym spektaklu zgromadzeni podzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy. Odbył się także występ solowy wnuczki Sybiraczki – Katarzyny Boczar, która na flecie prostym zagrała kilka kolęd.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Miasta i starostwa powiatowego w Przemyślu, Urzędu Gminy Orły, kapłani i nasi sympatycy.

Msza święta w Przemyślu

Od lewej: ks. Krzysztof Cepil, ks. prałat Jan Mazurek – kapelan Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, ks. Tadeusz Pater – kapelan Kresowian

Salezjańska Orkiestra Dęta

Salezjańska Orkiestra Dęta

Jasełkach dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przemyślu

Jasełkach dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przemyślu

Spotkanie opłatkowe 2017 r. Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu

Sybiracy i zaproszeni goście

Sybiracy i zaproszeni goście

Oprac.: Marian Boczar, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu

Click to listen highlighted text!