Na terenie Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy w większości Kół odbyły się uroczystości związane z 76. rocznicą pierwszej deportacji Polaków na Sybir. Na szczególną uwagę zasługują Koła w Kotli, Legnickim Polu, Głogowie, Prochowicach oraz w Legnicy.

Miłą niespodziankę sprawili nam kibice klubu MKS Miedź Legnica, którzy 14 lutego 2016 r. zaprosili Oddział ZS na uroczystą mszę z okazji 76. rocznicy deportacji Polaków na Sybir, rocznicy powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz święta żołnierzy wyklętych. Wystrój kościoła był patriotyczny. Młodzież trzymała flagi biało-czerwone i transparent z napisem: „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali ulicami pod pomnik Zesłańców Sybiru. Odśpiewany został hymn państwowy, po którym minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o niepodległość ojczyzny.

Po przemówieniach przedstawicieli poszczególnych środowisk i organizacji kwiaty pod pomnikiem złożyli i zapalili znicze przedstawiciele: posłanki na Sejm RP, radnych Urzędu Miasta Legnicy, Oddziału Związku Sybiraków, harcerstwa, Piłsudczyków, mieszkańcy miasta oraz młodzież i kibice klubu MKS Miedź Legnica z grupy „Stara Wiara”.

Sympatyk żołnierzy wyklętych i Sybiraków odczytał wiersz „Sybiracy”. Na zakończenie odegrano i odśpiewano Hymn Sybiraków.

28 lutego 2016 r. w katedrze legnickiej uczestniczyliśmy ze sztandarem w mszy świętej w intencji żołnierzy wyklętych. Po mszy świętej zebrani przemaszerowali z orkiestrą górniczą przez Rynek pod ustawioną estradę, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Złożyły się na nią: apel poległych, przemówienia przedstawicieli różnych środowisk oraz część artystyczna w wykonaniu harcerzy drużyny „Wędrowniczek”.

W dniu 1 marca 2016 r. wójt gminy Legnickie Pole zorganizował uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczyli w nich: przedstawiciele władz gminy Legnickie Pole, członkowie Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy, Sybiracy z Koła Legnickie Pole oraz dyrekcja i uczniowie tutejszych szkół.

Po złożeniu kwiatów w miejscu pamięci uczestnicy spotkania udali się do Domu Kultury, gdzie odbyły się apel poległych (odczytany przez Artura Torbińskiego) oraz wystąpienia gości. Pięć osób odznaczonych zostało Odznaką Honorową Sybiraka. Odznaczenia dokonała prezes Zarządu Oddziału ZS w Legnicy Maria Jurkiewicz.

Następnie odbyła się część artystyczna, przygotowana przez młodzież harcerską i szkolną z Legnickiego Pola i Legnicy.

Drużyna Harcerska „Wędrowniczek”

Drużyna Harcerska „Wędrowniczek” Artura Torbińskiego podczas mszy świętej w kościele pw. św. Jana

Przedstawiciel Piłsudczyków

Przedstawiciel Piłsudczyków składa kwiaty pod pomnikiem Zesłańców Sybiru

Kibice klubu sportowego MKS Miedź Legnica

Jacek Karczmarzyk, przedstawiciel kibiców klubu sportowego MKS Miedź Legnica w czasie składania kwiatów pod pomnikiem Zesłańców Sybiru

Przemawia prezes Maria Jurkiewicz

Przemawia prezes Zarządu Oddziału ZS w Legnicy Maria Jurkiewicz. Poczet sztandarowy w składzie (od lewej): Antoni Dziemirów, Wiktor Gołębiowski, Wanda Ostrowska

Pomnik Zesłańców Sybiru w Legnicy

Pomnik Zesłańców Sybiru w Legnicy

Oprac.: Wanda Puchała

 „Sybiracy”

Pamiętamy o Was
Kochani Rodacy
Wasze koszmarne lata
Zesłańcy – Sybiracy
Kolejnej rocznicy
Pamięć uczcimy
Czoło przed wami
Nisko pochylimy
Historia tych cierpień
Nigdy nie zaginie
Waszej rozłąki i łez
O każdej godzinie
Pomniki świadectwem
Prześladowań – upodlenia
Tragedia tamtych lat
Straszne wspomnienia
Rozległa Syberia
A gdzie mogiły Polaków?
Zesłanych na katorgę
Naszych rodaków
Pan Bóg przygarnął
Wszystkich do siebie
Na zawsze, u Ojca
Zostali w niebie
Tylko wśród żywych
Pozostała blizna
A w sercach Sybiraków
„Bóg – Honor – Ojczyzna”

Zdzisław Buchaniewicz

Click to listen highlighted text!