Białostoczanie bardzo uroczyście obchodzili dzień 11 listopada 2015 r. jako Narodowe Święto Niepodległości. Na domach i słupach ulicznych powiewały flagi biało-czerwone. Pogoda dopisała. Miasto wyglądało odświętnie. W tym dniu o godz. 11.00 w katedrze białostockiej została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, a potem odbyły się główne uroczystości przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Przedstawiciele władz lokalnych, organizacji kombatanckich, harcerzy, służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Licznie zgromadzeni mieszkańcy oddali hołd i wyrazili swoją wdzięczność Marszałkowi za jego wielki wkład w odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę.

W listopadzie br. odbywały się akademie i koncerty patriotyczne w szkołach i różnych placówkach kulturalnych. Brali w nich udział również Sybiracy.

6 listopada 2015 r. prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Białymstoku Jolanta Hryniewicka i Sybiracy – Renata Iwanowska, Czesława Bułkowska, Mieczysław Pluta, Hipolit Popławski i Józef Panasiuk zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Orkiestry Miejskiej pod batutą Franciszka Mocarskiego.

9 listopada 2015 r. Heronima Dzierma, Jolanta Hryniewicka i Zenon Puchalski uczestniczyli w uroczystości o charakterze patriotycznym połączonej z odsłonięciem i poświęceniem tablicy upamiętniającej Zesłańców Sybiru z terenu gminy Zabłudów, zorganizowanej przez społeczność Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce.

W tym też dniu w białostockich Spodkach kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, uczniowie i nauczyciele z ponad 20 szkół miasta i okolic oraz mieszkańcy Białegostoku – w tym wielu Sybiraków – uczcili wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Patriotyczne Śpiewanie” odbyło się po raz ósmy. Organizatorem tej uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku. W sposób szczególny były prezentowane utwory poświęcone bohaterom wojny – tym wielkim i tym małym, nieznanym. Znalazło to wyraz w oddaniu hołdu „żołnierzom wyklętym” (pieśń „Godność”) i Sybirakom (Hymn Sybiraków).

10 listopada 2015 r. Sybiraczka Janina Rutkowska została zaproszona do Zespołu Szkół nr 11 w Białymstoku na patriotyczny poranek poetycki.

Tego też dnia prezes Tadeusz Chwiedź, sekretarz Jolanta Hryniewicka i przewodnicząca Komisji Historycznej Heronima Dzierma mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego z przedstawicielami różnych organizacji kombatanckich z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

12 listopada 2015 r. w Muzeum Sybiraków odbyła się patriotyczna lekcja historii, w której wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 7 w Białymstoku. Zajęcia prowadziły Sybiraczki Heronima Dzierma, Teresa Borowska, Jadwiga Niwińska.

16 listopada 2015 r. podobną lekcję historii, również w muzeum, zorganizowaliśmy uczniom Gimnazjum nr 6 ze Starosielc.

Podczas tych spotkań z uczniami mocno podkreślaliśmy znaczenie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę dla nas i przyszłych pokoleń.

Oprac.: Heronima Dzierma, Jolanta Hryniewicka

Click to listen highlighted text!