Koło nasze już od ośmiu lat organizuje uroczyste obchody rocznicy drugiej masowej deportacji Polaków na Syberię. W tym roku w 74. rocznicę uroczysta msza święta odbyła się w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego à Paulo w Niedzielę Palmową, dnia 13 kwietnia 2014 r. Mszy przewodniczył ks. Mieczysław Kozłowski, proboszcz Bazyliki Mniejszej, w koncelebrze z ks. kanonikiem Kazimierzem Drapałą i ks. Tomaszem Liberą.

Z zaproszonych gości udział w tej mszy wzięli: wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski, przewodniczący Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Wojciech Sobolewski, Eugeniusz Sobieraj – dyrektor Zespołu Szkół nr 8 im. Hansa Christiana Andersena, Wojciech Murawski – dyrektor Gimnazjum nr 9 oraz nauczyciele tego gimnazjum Beata Milewska, Marek Dawidowski, Krzysztof Stypa. Wraz z nauczycielami przybyła dość liczna grupa młodzieży, spośród której uczniowie Julia Andrearczyk, Monika Marchlewicz, Patryk Kaczmarek i Kacper Kozłowski asystowali w procesji z darami ołtarza. Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczennica II klasy gimnazjum Weronika Ogrodowicz, która była inspiratorką uczestnictwa młodzieży w tej uroczystości. Szczególnymi gośćmi byli: uczniowski zespół muzyczny Ogrodnik Team pod kierownictwem Romana Wiśniewskiego z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, którego Technikum dwa dni wcześniej, 11 kwietnia 2014 r., przyjęło imię Sybiraków. W mszy świętej uczestniczył chór Wincentinum pod dyrekcją Dariusza Rynkowskiego. Przybyli także prezes Zarządu Oddziału ZS w Bydgoszczy Mirosław Myśliński, członkowie Zarządu Oddziału, prezesi Kół z Bydgoszczy, a także prezesi Kół Terenowych – Teresa Pasiecka z Solca Kujawskiego i Józef Włodarski z Nakła.

Po wejściu koncelebrantów przed ołtarz wprowadzono sztandar Oddziału Związku Sybiraków w Bydgoszczy, poczet stanowili Zofia Pałasz, Irena Hopen i chorąży Jan Sztejn. Następnie chór Wincentinum i młodzieżowy zespół Ogrodnik Team wykonały Hymn Sybiraków. Tekst hymnu wyświetlany był na ekranie. Powitania kapłanów, gości, parafian, sympatyków Bazyliki i Sybiraków dokonał prezes Koła Bartodzieje Jerzy Durecki. Bazylika, która może pomieścić 5 tys. ludzi, była pełna. Tak liczna obecność na tej mszy wzruszyła serca Sybiraków.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes Koła Związku Sybiraków Bartodzieje Jerzy Durecki. W swoim wystąpieniu wspomniał, że uroczysta msza święta w dniu 13 kwietnia 2014 r. ma szczególny charakter i poświęcona jest bolesnej 74. rocznicy drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir. Ten dramat wydarzył się właśnie 13 kwietnia 1940 r. Pamięć o tych wydarzeniach, tak już odległych, mocno tkwi w naszych sercach. Żołnierze Armii Czerwonej i NKWD w brutalny sposób z karabinami uzbrojonymi w bagnety wtargnęli do wielu tysięcy domów, chat i mieszkań. Wyrwano z łóżek niewinne płaczące dzieci, nasze mamy, starsze kobiety i dziadków. W mniemaniu ówczesnego reżimu Rosji Sowieckiej byli niebezpiecznym i wrogim elementem. Były to rodziny wcześniej już aresztowanych i znajdujących się w niewoli oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, policjantów, urzędników państwowych, nauczycieli, kapelanów, księży i wielu innych. To ich, wiernych synów ojczyzny, w liczbie ponad 22 tys. osób zamordowano strzałem w tył głowy w Katyniu, Twerze, Charkowie, Bykowni i wielu innych miejscach.

W tym miejscu pragnę wspomnieć, że mój ojciec Roch Durecki – policjant figuruje na ukraińskiej liście katyńskiej (Lista 043/2, pozycja 74/993). Byłem na otwarciu cmentarza w Bykowni dnia 21 września 2012 r.

Ciężka mordercza praca, ciągły głód, brak chleba, silne mrozy, nawałnice śnieżne, brak odzieży dla wielu były ostatnim etapem ziemskiej wędrówki, ich kości pozostały tam na zawsze. Krótka modlitwa jak mgnienie błyskawicy, ale gorąca i żarliwa: „Mateczko Boża, ratuj, nie opuszczaj” dawała siły do życia i przetrwania. Wróciliśmy do naszej kochanej ojczyzny pomimo poniewierki, by dać świadectwo o doznanych krzywdach. Dlatego na naszym sztandarze przy wizerunku Matki Bożej wypisaliśmy dyktowane naszym sercem hasło „Moc Maryi pozwoliła nam przetrwać i wrócić”. Naszym najważniejszym przesłaniem dla młodzieży i młodego pokolenia jest, ażeby dbać, szanować wolną niepodległą Polskę i strzec jej z całych sił. Przewodnim hasłem niech zawsze będzie: Bóg, honor, ojczyzna. Dzisiejsza msza święta niech wzbudzi refleksję i przestrogę, by nigdy historia się nie powtórzyła.

Drugie czytanie odczytał Jerzy Durecki, modlitwy – Gabriela Bulla, Sybiraczka. W trakcie mszy z darami ołtarza szli czwórkami Sybiracy Maria Andrzejewska z kwiatami, Helena Kociuga z chlebem w asyście uczniów Kacpra Kozłowskiego i Patryka Kaczmarka, Jerzy Syrek i Edward Wieloch z kielichem, hostią, wodą i winem w asyście uczennic Moniki Marchlewicz i Julii Andrearczyk. Helena Klonik i Dariusz Szwed, soliści zespołu Ogrodnik Team, zaśpiewali pieśni „Stary Krzyż”, „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego, a na zakończenie mszy pieśń „Nad Bajkałem”. Wierni nie wychodzili – wysłuchali pieśni do końca i nagrodzili zespół gromkimi brawami.

Po zakończonej mszy zaproszeni goście, Sybiracy wraz z księdzem proboszczem przeszli do Auli św. Krzyża na poczęstunek przy kawie, herbacie i różnych smakowitych ciastach.

W czasie poczęstunku głos zabrał proboszcz ks. Mieczysław Kozłowski, zapewnił o swojej sympatii dla Sybiraków i zaoferował pomoc przy organizowaniu kolejnych spotkań.

Oprac.: Jerzy Durecki, prezes Koła ZS Bartodzieje

Click to listen highlighted text!