W tym roku przypadła 85. Rocznica sowieckiej napaści na Polskę. Jest to też 35. rocznica powstania rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. bp seniora Kazimierza Górnego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po jej zakończeniu ks. biskup został uhonorowany medalem ustanowionym w 35. rocznicę powstania Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie, a kapelan Sybiraków ks. prałat Władysław Jagustyn otrzymał dar, stułę kapłańską z symbolami Matki Bożej Sybiraków i rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Druga cześć uroczystości odbywała się w Parku Sybiraków przy Pomniku Sybiraków z udziałem Kompanii Honorowej, Pocztów Sztandarowych, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, Zesłańców Sybiru, kombatantów oraz członków Związku Sybiraków na czele z prezesem Oddziału w Rzeszowie Józefem Sieńko. W uroczystości wzięli również żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, która wystawiła asystę honorową, dowódcy, komendanci i dyrektorzy służb mundurowych województwa podkarpackiego i młodzież z rzeszowskich szkół.

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Podczas obchodów Dnia Sybiraka i wyjątkowej rocznicy prezes Józef Sieńko przedstawił historią Związku, a także wręczył medale i odznaki honorowe za zasługi dla rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków. Były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie przy pomniku złożono wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Dziękujemy Pocztom Sztandarowym Służb Mundurowych oraz rzeszowskich Szkół. Szczególne podziękowania kierujemy do Starosty Rzeszowskiego i Starosty Łańcuckiego oraz Zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie za pomoc i wsparcie. Dziękujemy władzom Rzeszowa jak również Dyrektorowi i pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie za pomoc w realizacji w/w przedsięwzięcia.

Opracował: Józef Sieńko
Zdjęcia: IPN Rzeszów

Click to listen highlighted text!