14 kwietnia 2023 r. odbył się XV Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza oraz Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Marsz Pamięci Sybiraków ma na celu propagowanie wiedzy historycznej związanej z zesłaniami na Syberię. Jest formą szczególnego uczczenia pamięci Tych, co przeżyli zesłania oraz Tych, którzy na zawsze zostali na „nieludzkiej ziemi”.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej w intencji Sybiraków. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz ulicami miasta Nowego Sącza. Wraz z uczniami w pochodzie uczestniczyli mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz miasta, województwa, nowosądeckich szkół, Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir.

Kolumna przemarszu prowadzona przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej oraz kompanię reprezentacyjną Z.S nr 2 im. Sybiraków i kompanię reprezentacyjną Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz Z.S.”Strzelec”, przeszła na cmentarz komunalny, gdzie przy symbolicznym grobie Pamięci Sybiraków Ziemi Sądeckiej, odbył się Apel Poległych i została oddana salwa honorowa.

Dyrektor szkoły, pan Sławomir Szczerkowski, wszystkich uczestników XV Nowosądeckiego Marszu Pamięci nazwał ”przyjaciółmi Sybiraków”, wyraził dumę, że tak dużo młodzieży, uczniów, Strzelców oraz mieszkańców Nowego Sącza pamięta i oddaje cześć Sybirakom.

Prezes Związku Sybiraków Oddział w Nowym Sączu, pan Kazimierz Korczyński, podziękował za tak liczne przybycie i kultywowanie tradycji związanej z czczeniem pamięci Zesłańców Sybiru. Podkreślił jak ważne jest, aby wciąż mówić o tych trudnych, traumatycznych wydarzeniach, aby pamięć o nich nie zaginęła.

Uroczystość to wyraz pamięci i szacunku dla wszystkich Zesłańców, którzy przeżyli syberyjską gehennę.

Opracowała: Renata Skowron

 

Click to listen highlighted text!