Na zaproszenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego Sybiracy mieli zaszczyt uczestniczyć w XIII edycji laureatów nagrody honorowej „Świadek Historii”. Uroczystość odbyła się w Auli Magna w Pałacu Branickich w Białymstoku dnia 18 stycznia 2023 r.

Galę wręczenia nagród swoją obecnością zaszczycili: prezes IPN dr Karol Nawrocki, prezes IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski z pracownikami, przedstawiciel prezydenta m. Białegostoku Przemysław Tuchliński, posłowie, dyr Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński, służby mundurowe, kombatanci oraz rodziny i znajomi laureatów.

Prezes IPN dr Marek Jedynak powitał wszystkich bardzo serdecznie, a szczególnie laureatów, a następnie oddał głos dr. Karolowi Nawrockiemu. W swoim przemówieniu mówca podkreślił znaczącą rolę historii w kształtowaniu teraźniejszości, wpływu poznawania przeszłości na młodzież i jej późniejsze poznawania świata. Szczególną rolę mają w tym Sybiracy, żywi świadkowie historii.

A oto laureaci XIII edycji nagrody „Świadek Historii”:

  • Barbara Sokólska z d. Młynarz sybiraczka
  • Waldemar Sawicki
  • Jan Litwińczuk
  • Adam Mariusz Niebrzydowski
  • 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego
  • Augustowsko – Suwalskie Towarzystwo Naukowe

Po dekoracji odznaczeniem przez prezesa IPN Karola Nawrockiego, każdy z laureatów mówił parę słów o swojej drodze życiowej do osiągnięcia tak zaszczytnego wyróżnienia. Wspólne zdjęcie odznaczonych zakończyło oficjalną część ceremoniału odznaczeń.

Wspaniała część artystyczna w wykonaniu solistki z Ukrainy, śpiewane kolędy po polsku i ukraińsku podbiły serca słuchaczy. Możemy być dumni, że tak wielu ludzi, w różnym wieku, stara się swoimi działaniami przybliżyć przeszłość i zachować ją w pamięci potomnych.

Opracowała: Jolanta Hryniewicka  

Click to listen highlighted text!