W Klasztorze Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu od lat gromadzone były pamiątki Sybiraków i zbudowane zostało Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Klasztorze.
Swoje miejsce znalazły tu znaki pamięci przedstawicieli Sybiraków i Rodziny Katyńskiej.
Tu też z ramienia naszego Wałbrzyskiego Koła i Oddziału Sybiraków zapaliłem znicz pamięci wszystkich umęczonych na sowieckiej ziemi.
W dalszej części brałem udział w wernisażu wystawy „Golgota Wschodu”.
Dokładnie 25 lat od powstania Sanktuarium na powierzchni 280m2 powstała unikatowa, nowoczesna wystawa wspierana ze środków Funduszy Norweskich i naszych krajowych.
Wystawa ta została przygotowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przy Centrum Historii Zajezdnia.
Na jej otwarcie przybyli przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem na czele. Obecni byli gospodarze miejsca Ojcowie Redemptoryści, przedstawiciele środowisk sybirackich i katyńskich oraz przedstawiciele wrocławskich jednostek wojskowych.
Zarząd Główny Związku Sybiraków osobiście reprezentowali Prezes Kordian Borejko wraz z Sekretarzem Zarządu Głównego Eugeniuszem Kuszka.
Na szczególną uwagę na wystawie zasługują dwie fotografie Walerii Fedus. Pierwsza z 1939r a druga z 1946r. Dzieli je 7 lat ale Pani Waleria wygląda na 20 lat starszą.
Podczas zwiedzania tej wystawy z jednej strony chce się krzyczeć, jak mógł człowiek drugiemu człowiekowi odbierać w ten sposób człowieczeństwo. Z drugiej strony ogarnia nas uczucie zadumy, ciszy i nadziei by nigdy więcej takie tragiczne losy naszych rodaków nie powtórzyły się.
Ma to tym większą wymowę w obliczu toczącej się wojny na ziemi ukraińskiej.
Zapraszam na kolekcję zdjęć z tego wydarzenia i do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca szczególnie przez wszystkie wrocławskie i dolnośląskie szkoły.
Opracował: Wacław Kwieciński
.
`
`
Na zdjęciu Kordian Borejko – prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków i Eugeniusz Kuszka – sekretarz Zarządu Głównego Związku Sybiraków
Click to listen highlighted text!