Z okazji Narodowego święta Niepodległości oraz z okazji odsłonięcia tablicy ku czci polskich uchodźców przebywających w Afryce Wschodniej i Południowej w latach 1942 – 1952 w Kenii odbyły się dwie ważne uroczystości.

W dniu 14 listopada 2022r. w kaplicy w posiadłości rodziny Sapiehów w Nairobi odbyła się msza św. celebrowana przez ks. Jana Marciniaka oraz 2 księży Afrykanów, dla uhonorowania śp. Eustachego Kajetana Sapiehy – byłego Ministra spraw Zagranicznych RP, którego prochy mają być w najbliższym czasie przeniesione do Polski.
Po mszy św. zaproszeni goście udali się na przyjęcie do  Ambasady RP. Tam honorowi goście – Sybiracy : p.Danuta Sedlak i p.Artur Woźniakowski dokonali wyróżnienia p. Ambasadora RP – Jacka Bazańskiego złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, oraz p. Konsul RP – Annę Bazańską srebrną Odznaką Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków.

Drugą ważną uroczystością była ceremonia odsłonięcia tablicy memorialnej w Mombasie. Przemówienia wygłosili:
– p.Wojciech Labuda – pełnomocnik  Prezesa RM. d/s ochrony miejsc pamięci
– p.Jacek Bazański – Ambasador RP w Kenii
– p . Maria Sapieha – wnuczka śp. Eustachego Sapiehy
– p. Danuta Sedlak –  Sybiraczka , gość honorowy. ( tekst wystąpienia w załączeniu )

Po odsłonięciu tablicy przez p. Ambasadora RP – Jacka Bazańskiego  i p. Danutę Sedlak, delegacja polska w składzie : p. Barbara Sośnicka, p. Aleksandra Kusy, p. Wojciech Labuda, p. Danuta Sedlak, p. Artur Woźniakowski, przedstawiciele Ambasady i zaproszeni goście  udali  się do przestrzeni wystawowej Fortu Jesus gdzie nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej polskim uchodźcom w Afryce Wschodniej. Objaśnienia plansz, fotografii i eksponatów dokonała radca-konsul p. Ewa Zalewska. Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą  w większości ze zbiorów Centrum  w Dokumentacji Zsyłek, Przesiedleń i Wypędzeń , przekazane przez prof. Huberta Chudzio i pracowników naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Po oficjalnej części spotkania zaproszeni goście udali się na dziedziniec Fortu Jesus aby obejrzeć spektakl „ Światło i Dźwięk”
Odsłonięta w dniu 16.11.2022r. tablica zastąpiła zniszczoną upływem czasu – małą tablicę memorialną z 1952 r. Nowa tablica jest dowodem i kolejnym znakiem Pamięci Ofiar Sybiru. Stanowi rękojmię tego, że ważny fragment historii naszego Narodu nie ulegnie zatarciu.

Opracowała: Danuta Sedlak

Galeria zdjęć: https://photos.google.com/share/Kenia

 ” Pamięci 20 tysięcy polskich uchodźców. rodzin, żołnierzy II wojny światowej , byłych  więźniów sowieckich gułagów. którzy znaleźli schronienie we Wsch. i PŁd .Afryce w latach1942 –  52 po deportowaniu z ich domów z okupowanej przez sowietów wschodniej Polski. W uznaniu dla Eustachego Kajetana Sapiechy, ministra Spraw Zagranicznych RP  od 1920-21, w czasie II wojny światowej więźnia Łubianki w Moskwie, więźnia gułagu, później reprezentanta PCK w Afryce, który nigdy nie wrócił do Polski i zmarł w 1963r. w Nairobi.
Niech wszyscy Polacy zmarli w Afryce i są pochowani w kenijskiej ziemi odpoczywają w pokoju. Na znak wdzięczności za przyjazne powitanie uchodźców przez mieszkańców Keni
Rzeczpospolita Polska „

od lewej: Artur Woźniakowski, Joanna Szymańska, Wojciech Labuda, Danuta Sedlak. Ewa Zalewska, Barbara Sośnicka, Aleksandra Kucy, amb. Jacek Bazański.

 

Click to listen highlighted text!