Już po raz jedenasty uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Jerzmankach pomaszerowali w hołdzie pamięci Sybirakom. Tym razem nieco wcześniej, bo 16 września w piątek, uczciliśmy Dzień Sybiraka obchodzony w Polsce 17 września w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Trasa tradycyjnie prowadziła spod Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach przed Pomnik Pamięci Sybiraków na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu. Wspaniałą atmosferę uroczystości tworzyła, jak co roku, Orkiestra KWB Turów, która towarzyszyła nam w trakcie marszu oraz podczas uroczystości przed Pomnikiem. Rangę Święta podkreślały Poczty Sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół gminnych oraz miasta Zgorzelec i służb mundurowych.

Na początku uroczystości odegrano Hymn Sybiraków. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali krótkich wystąpień przedstawicieli władz samorządowych, po czym uczennica klasy 8a Julia Dąbrowska zadeklamował wiersz pt. „Dziecko Syberii” autorstwa Marii Wielgosz. Następnie wspólnie z dziekanem Maciejem Wesołowskim modliliśmy się za żyjących i zmarłych Sybiraków. Po modlitwie Sybirak Tadeusz Dorniak odczytał Apel Poległych, którego treść wzmacniały werble orkiestry. W dalszej kolejności złożono przed Pomnikiem wiązanki i znicze, a na zakończenie wysłuchaliśmy Roty.

Marsze Sybirackie Ziemi Zgorzeleckiej wychowują w duchu patriotyzmu kolejne roczniki uczniów. Ci, którzy uczestniczyli w nich po raz pierwszy, są już dorosłymi ludźmi. W ich miejsce pojawiają się młodsi, którym przekazujemy zarówno wiedzę, jak i pamięć o bohaterstwie i męczeństwie Sybiraków.

Opracowała: Katarzyna Brauza

Click to listen highlighted text!