25 czerwca 2021r. w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W uroczystości, która miała miejsce na szkolnym boisku, przed obeliskiem Sybiraków, wzięli udział goście honorowi, czyli Sybiracy- patroni VILO:  p. Stanisław Dubiel wiceprzewodniczący Koła Związku Sybiraków w Toruniu, p. Józef Mickiewicz – wiceprezes Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu, p. Marta Jatczak oraz p. Michał Ziemczonek.
Podczas uroczystości, Sybiracy, w asyście uczniów z klas mundurowych, złożyli kwiaty i znicze pod obeliskiem. Zgodnie ze szkolną tradycją, wręczali wyróżniającym się uczniom nagrody – tarcze: złote, srebrne i brązowe. W imieniu patronów głos zabrała pani Marta Jatczak. Serdecznie podziękowała całej społeczności szkolnej za pamięć, sympatię i wsparcie. Zaapelowała do uczniów, by wsłuchiwali się w słowa Sybiraków, korzystali z ich doświadczeń i w życiu zawsze kierowali się prawdą. Poza tym, powinni czuć się dumni, ponieważ uczęszczają do szkoły szczególnej – takiej, która ma ‘’żywego’’ patrona. Uczniowie, to też już tradycja, w ramach podziękowań wręczyli honorowym gościom symboliczne róże.
Ostatnim punktem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu Sybiraków. To spotkanie było szczególne, ciągle jeszcze w czasie pandemii i w pewnym reżimie sanitarnych. Pogoda nam jednak sprzyjała i dzięki temu, mogliśmy znowu celebrować zakończenie roku szkolnego wraz z naszymi patronami – Sybirakami.

Autorka tekstu: Izabela Świtała
nauczyciel j. polskiego w VI LO

Sybiracy- M. Jatczak, S. Dubiel, J. Mickiewicz, J. Ziemczonek podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego
M. Jatczak wręcza nagrody za udział w projekcie ‘’Serca pełne historii’.
Sybiracy wraz z dyr. Z. Matuszewiczem wręczają nagrody- tarcze za najlepsze wyniki w nauce
Sybiracy- M. Jatczak, S. Dubiel, J. Mickiewicz, J. Ziemczonek składają znicze pod obeliskiem Sybiraków
Click to listen highlighted text!