W dniach 6–9 września 2019 r. uczestniczyliśmy w wyjątkowej wycieczce. Głównym celem wyjazdu był udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Nasza szkoła uczestniczy w tym szczególnym wydarzeniu od 19 lat, czyli od początku organizowania Marszu. W naszym wyjeździe biorą udział uczniowie, nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, członkowie Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir oraz Sybiracy. Z ich obecności cieszymy się najbardziej, chociaż niestety każdego roku coraz mniej Sybiraków może być z nami. Marsz dla nas wszystkich to bardzo ważne świadectwo tragicznej historii zsyłek Polaków na „nieludzką ziemię”. Dla uczniów – prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Spotkanie przy Pomniku Katyńskim, a następnie przemarsz ulicami Białegostoku i spotkanie przed pomnikiem Grobem Nieznanego Sybiraka to manifestacja pamięci historycznej i szacunku dla tych, którzy przeszli przez piekło zesłań.

W kolejnych dniach zwiedzaliśmy Westerplatte, Gdańsk, złożyliśmy wiązankę oraz zapaliliśmy znicze przy pomniku Ofiar Golgoty Wschodu (Piecie Sybiraków). Byliśmy w Szymbarku, gdzie znajduje się wyjątkowa ekspozycja poświęcona Sybirakom. Na nas wszystkich zrobiło to ogromne wrażenie, chociaż prezentowane tam miejsca są tylko namiastką rzeczywistości. W Toruniu spotkaliśmy się ze społecznością Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru. Pod pomnikiem Pamięci Sybiraków, który znajduje się na terenie szkoły, odbyło się krótkie spotkanie, złożyliśmy wiązankę, zapaliliśmy znicze. Dyrektor szkoły wspaniale opowiedział o historii Sybiraków, którzy mieszkają w Toruniu.

Dla nas mieszkających w Nowym Sączu to daleki wyjazd, ale warto podjąć ten wysiłek, aby przeżyć coś prawdziwego, poznać historię, która jest tragiczna, ale ważna, i zrozumieć, że trzeba pamiętać o przeszłości, aby tworzyć lepszą przyszłość.

Uczestnicy wyjazdu przy kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku

Wspólne zdjęcie na Westerplatte

Złożenie wieńców przy pomniku Ofiar Golgoty Wschodu w Gdańsku (od prawej: Zbigniew Lewczykowski – prezes Zarządu gorlickiego Koła Związku Sybiraków, Antonina Dzikowska – prezes Stowarzyszenia Zesłanych na Sybir, Kazimierz Korczyński – prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Nowym Sączu

Przy pomniku Ofiarom Golgoty Wschodu w Gdańsku

Zwiedzanie ekspozycji poświęconej Sybirakom w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Autor: Renata Skowron

Click to listen highlighted text!