Mieszkańcy wsi Mokre w powiecie dębickim oraz Tarnowa kultywują serdeczną pamięć o Sybirakach. Dali temu wyraz, organizując w dniach 16 i 17 września 2018 r. piękne i wzruszające uroczystości patriotyczne dla uczczenia państwowego święta – Dnia Sybiraka. Podczas uroczystości przypomniano też 79. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i jej tragiczne konsekwencje dla Polaków mieszkających na wschodniej rubieży Rzeczypospolitej.

W niewielkiej wsi Mokre uczczono także 74. rocznicę wywózki kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej z tej miejscowości na Sybir, z których kilku zostało na zawsze na „nieludzkiej ziemi”. Właśnie od składania kwiatów pamięci pod kapliczką, w której znajdują się ich prochy, rozpoczęto patriotyczne spotkanie, w którym obok miejscowej ludności i władz, wzięli udział członkowie Oddziału Związku Sybiraków w Tarnowie, od lat współpracujący z kultywującym pamięć o tej tragedii Stowarzyszeniem „Łączymy Pokolenia Mokre Wczoraj i Dziś”, będącym obok miejscowej Szkoły Podstawowej i Centrum Kultury i Promocji Gminy Żyraków, współorganizatorem uroczystości. Złożyły się na nią msza święta w intencji Sybiraków celebrowana w Kościele Parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zasowie oraz spotkanie patriotyczne przybliżające wydarzenia sprzed 74 laty, połączone z montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Mokrem i koncertem Orkiestry Dętej Gminy Żyraków, która wykonała wiązankę patriotycznych melodii. Uroczystość zakończyło spotkanie Sybiraków z mieszkańcami w Szkole Podstawowej w Mokrem.

Tarnowskie uroczystości zorganizowane przez Zarząd Oddziału Związku Sybiraków przy wsparciu Urzędu Miasta Tarnowa miały niezwykle podniosły charakter. Rozpoczęło je złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na Symbolicznym Grobie Sybiraków, znajdującym się na zabytkowym Starym Cmentarzu. Następnie w bazylice katedralnej odbyła się msza święta ku pamięci pomordowanych na Wschodzie.

Główna uroczystość Dnia Sybiraka miała miejsce na pl. Ofiar Stalinizmu pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Sybiru i zbrodni stalinowskich. Wzięli w niej udział kombatanci, przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy Tarnowa i uczniowie szkół. Patriotyczne przemówienia nawiązujące do tragedii Sybiru i napaści sowieckiej na Polskę wygłosili: prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Tarnowie Jan Kita i prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Piotr Dusza, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej, wygłosił wzruszający sybiracki apel pamięci, w którym znalazły się, chronologicznie podkreślone, wszystkie sybirskie zsyłki, jakie miały miejsce w naszej historii. Następnie odśpiewano Hymn Sybiraków, po czym przedstawiciele organizacji kombatancki, władz i szkół (w tym Szkoły Podstawowej im. Romana „Sybiraka” Sanguszki) złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem. Patriotyczne spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”.

Po uroczystości na pl. Ofiar Stalinizmu zebrani udali się do auli pobliskiej Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, gdzie uczestniczyli w części artystycznej złożonej z wierszy i pieśni patriotycznych związanych tematycznie z Dniem Sybiraka i rocznicą agresji Sowietów na Polskę 17 września 1939 r. Wzruszający i stojący na wysokim poziomie artystycznym program słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki. Zebrani długotrwałymi oklaskami podziękowali młodzieży za piękny występ, podkreślający fakt, że młodzieży Tarnowa nieobca jest pamięć o tragedii Golgoty Wschodu.

Autorzy: Ryszard Lis, Małgorzata Gackowska

Click to listen highlighted text!