W dniach 6–7 maja 2017 r. odbyła się XXVIII Pielgrzymka Sybiraków, Rodzin Żołnierzy Armii Andersa i Kościuszkowców na Jasną Górę i do Grodźca, której organizatorem w bieżącym roku był Oddział Warszawski Związku Sybiraków.

Pielgrzymkę tę objęli patronatem Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko oraz krajowy kapelan Sybiraków ks. Zdzisław Banaś. Finansowo wspomógł nas Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

W pielgrzymce uczestniczyli Sybiracy z całej Polski. Wystawiono 17 pocztów sztandarowych z poszczególnych Oddziałów i Kół. Udział wzięły również poczty sztandarowe Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie pod kierownictwem dyrektora Adama Jabłonki.

6 maja 2017 r. pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem maryjnym na Kalwarii w Grodźcu o godz. 10, a następnie o godz. 11 w Sanktuarium Sybiraków odprawiona została msza święta.

Następnie, już na Jasnej Górze, została odprawiona w intencji Sybiraków msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po mszy Sybiracy i zaproszeni goście przeszli do kaplicy św. Józefa, gdzie odbył się koncert połączonego chóru z Domu Kultury Zacisze w Warszawie o tematyce religijno-patriotycznej. Zarówno tematyka koncertu, jak i mistrzowskie wykonanie utworów wywarły ogromne wrażenie na słuchaczach. Wielu miało łzy w oczach, wspominając lata łagrów, obozów i tułaczki.

O godz. 21 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej, a po apelu wzięliśmy udział w drodze kzyżowej prowadzonej przez kapelana Sybiraków ks. Zdzisława Banasia.

Następnego dnia, tj. 7 maja 2017 r., o godz. 10 spod Arsenału prowadzeni przez Orkiestrę Jasnogórską i asystę wojskową ruszyły poczty sztandarowe i rzesza Sybiraków, by przejść pod pomnik Mauzoleum Sybiraków, gdzie odbyła się główna część apelu pamięci. Po odczytaniu apelu pamięci z modlitwą za zmarłych i pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych głos zabrała doradca Magdalena Merta, wyrażając ogromny hołd i uszanowanie dla poległych i żyjących, którzy przeszli przez syberyjską katorgę.

W bardzo wzruszających słowach martyrologię zesłańców przedstawili sekretarz generalny Eugeniusz Kuszka oraz wiceprezes Zarządu Głównego, równocześnie prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Mieczysław Pogodziński. Uroczystość naszą uświetniła Orkiestra Jasnogórska, dając wspaniały pokaz swoich możliwości.

Po apelu pamięci odbyła się suma pontyfikalna koncelebrowana w intencji wszystkich Sybiraków pomordowanych, zmarłych i żyjących. W trakcie mszy zostały złożone dary ołtarza.

Pielgrzymi Sybiracy składali gorące podziękowania za sprawną organizację XXVIII Pielgrzymki Zarządowi Oddziału Warszawskiego ze szczególnym wyróżnieniem wiceprezes Marii Stankiewicz.

Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Mieczysław Pogodziński

Przemawia prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego, organizującego tegoroczną pielgrzymkę, Mieczysław Pogodziński

Występ połączonego chóru z Domu Kultury Zacisze w Warszawie

Występ połączonego chóru z Domu Kultury Zacisze w Warszawie w kaplicy św. Józefa

Zdjęcie pamiątkowe

Sybiracy, poczty sztandarowe oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie uczestniczący w pielgrzymce na Jasną Górę

Apel pamięci

Apel pamięci na placu przy pomniku Mauzoleum Sybiraków

Uroczystości na Jasnej Górze

Uroczystości na Jasnej Górze. Od lewej: sekretarz generalny ZG ZS Eugeniusz Kuszka, doradca szefa UdsKiOR Magdalena Merta, prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego ZS Mieczysław Pogodziński, kapelan krajowy Sybiraków ks. Zdzisław Banaś

Złożenie kwiatów

Kwiaty od Oddziału Warszawskiego ZS pod pomnikiem Mauzoleum Sybiraków złożyli (od lewej): Józef Kurpinowicz, prezes Mieczysław Pogodziński oraz wiceprezes Maria Stankiewicz

Autor: Halina Bieniakońska-Żak, zdjęcia Stanisław Pieściuk, Teresa Patrzyczna

Click to listen highlighted text!