10 listopada 2015 r. obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas II a i III c Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej pod kierunkiem Marty Sochackiej-Pelczar i Marioli Jabłońskiej. Gościem specjalnym uroczystego apelu był Zespół Pieśni i Tańca „Górzanie”.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: burmistrz Piławy Górnej Zuzanna Bielawska, wiceburmistrz Izabela Woronowicz, ks. prałat Zbigniew Wolanin, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków i jednocześnie prezes Zarządu Koła Ziemi Dzierżoniowskiej Eugeniusz Kuszka, dyrektorzy gminnych jednostek, zaprzyjaźnieni Sybiracy oraz przedszkolaki.

Akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego w asyście pocztu sztandarowego. W części oficjalnej wiceprezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Eugeniusz Kuszka odznaczył Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków dyrektor gimnazjum Edytę Lisowską oraz nauczycielkę historii Martę Sochacką-Pelczar.

Następnie młodzież zaprezentowała montaż poetycko-muzyczny pt. „Droga do niepodległości”, który przypomniał wszystkim trudną drogę, jaką przeszedł nasz kraj od pierwszego rozbioru w 1772 r. do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 r. Oprócz niezwykle wzruszających wierszy i pieśni, widzowie mogli obejrzeć tematycznie związane z uroczystością prezentacje multimedialne. Wyjątkowość tegorocznej akademii polegała na tym, że oprócz gimnazjalistów wzięli w niej udział członkowie zespołu „Górzanie”. Polonez w wykonaniu zespołu został nagrodzony gromkimi brawami. Atrakcją uroczystego apelu było wspólne śpiewanie znanych i lubianych pieśni legionowych.

Na zakończenie głos zabrała dyrektor Edyta Lisowska, która nie szczędziła słów uznania dla młodzieży i organizatorów akademii za niepowtarzalną lekcję historii. Szczególne podziękowania skierowała do członków zespołu „Górzanie”, a także przybyłych na uroczystość przedszkolaków.

11 listopada przedstawiciele gimnazjum z pocztem sztandarowym uczestniczyli w mszy świętej w intencji ojczyzny i mieszkańców naszego miasta oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Zesłańców Sybiru znajdującym się przy kościele parafialnym w Piławie Górnej.

Poczet sztandarowy Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej

Poczet sztandarowy Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej

Występ młodzieży gimnazjalnej

Występ młodzieży gimnazjalnej

Wręczenie odznaczeń - Edyta LisowskaWręczenie odznaczeń - Marta Sochacka-Pelczar

Wręczenie Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Związku Sybiraków dyrektor gimnazjum Edycie Lisowskiej (u góry z lewej) oraz nauczycielce historii Marcie Sochackiej-Pelczar (u dołu z prawej)

Zespół Pieśni i Tańca „Górzanie”

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Górzanie”

Oprac.: Marta Sochacka-Pelczar, Mariola Jabłońska

Click to listen highlighted text!