W dniu 18 września 2015 r. w Toruniu uroczyście obchodzono Dzień Sybiraka. Udział w uroczystościach wzięli, oczywiście, uczniowie z Gimnazjum nr 6 i VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru.

O godz. 11 w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie z Sybirakiem Leszkiem Masłowskim, prezesem Zarządu Koła Związku Sybiraków w Chełmży. Opowiadał młodzieży o dramatycznej podróży na Syberię, katorżniczej pracy, głodzie i chorobach. To była naprawdę żywa lekcja historii. Potem wszyscy wysłuchali krótkiego koncertu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata”. Muzycy zaprezentowali utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Następnie goście zwiedzili wystawę „Sybiracy wczoraj i dziś”, która znajduje się w Urzędzie Marszałkowskim. Ostatnim punktem tej części obchodów było wspólne obejrzenie filmu „Losy zesłańców Sybiru”.

O godz. 15 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny odbyła się msza święta w intencji Sybiraków. Po niej wyruszył V Toruński Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Poczty sztandarowe, goście, toruńscy Sybiracy i uczniowie w asyście kompanii honorowej przemaszerowali na Cmentarz Komunalny im. Ofiar II Wojny Światowej, gdzie znajduje się obelisk Sybiraków. Przy nim podczas uroczystości wartę honorową pełnili uczniowie klas mundurowych Gimnazjum nr 6 i VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru. Po przemówieniach i apelu poległych, zgromadzeni goście w asyście uczniów klas mundurowych złożyli wiązanki i znicze przy obelisku Sybiraków. Na zakończenie orkiestra wojskowa zagrała Hymn Sybiraków i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Leszek Masłowski

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie z Sybirakiem Leszkiem Masłowskim (w pierwszym rzędzie pośrodku)

Wystawa „Sybiracy wczoraj i dziś” Wystawa „Sybiracy wczoraj i dziś” w Urzędzie Marszałkowskim

V Toruński Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru Ulicami miasta przeszedł V Toruński Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Jan Myrcha Przy obelisku Sybiraków przemawiał m.in. prezes Zarządu Oddziału ZS w Toruniu Jan Myrcha

Przedstawiciele Oddziału ZS w Toruniu Złożenie kwiatów przez przedstawicieli Oddziału ZS w Toruniu. W pierwszym rzędzie honorowa prezes Zofia Kalisz i prezes Jan Myrcha

Oprac.: Izabela Świtała

Click to listen highlighted text!