W przeddzień 76. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę w sali recepcyjnej ratusza o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczystość z okazji Dnia Sybiraka. Honorowy patronat objął prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Uroczystość poprowadził dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka Adam Borowiak.

Po przywitaniu zaproszonych gości i odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Józef Bancewicz, członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Zachęcał młodych do zdobywania wiedzy i rozwijania swoich umiejętności. Powiedział: „Z historii wiemy, że szanuje się silnych. Dzisiaj siła społeczeństwa bierze się z wiedzy. Polska posiadająca mądrych obywateli będzie państwem liczącym się”.

Następnie wręczono Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Związku Sybiraków. Otrzymali je: Grzegorz Sapiński, Wincenty Pawlaczyk, dr Elżbieta Steczek-Czerniawska oraz Sybiracy: Anna Falas, Józefa Janas, Jarosław Jusza, Danuta Łozowicka i Józef Zapaśnik.

Uroczystość połączona była z promocją książki „Sybir. Na nieludzkiej ziemi”, która ukazała się staraniem kaliskiego Oddziału Związku Sybiraków, przy udziale finansowym miasta w ramach mecenatu nad kulturą. Publikacja ta to zbiór wspomnień zesłańców, świadków masowych deportacji, którym udało się przetrwać lata zsyłki. Wspomnienia zostały spisane przez Sybiraków lub ich krewnych.

W swoim przemówieniu prezydent Grzegorz Sapiński wyraził przekonanie, że dzięki tej książce więcej osób zrozumie tragizm tamtych wydarzeń. „Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń” – dodał. Zwrócił się także bezpośrednio do zgromadzonych Sybiraków: „Jesteście na ziemi kaliskiej bohaterami”. Podkreślając rolę pamięci i historii w życiu społeczeństwa, apelował: „Niechaj książka znajdzie się w każdej bibliotece szkolnej”.

Następnie o pracy nad wydawnictwem opowiedziała dr Elżbieta Steczek-Czerniawska, redaktor publikacji. „Trudno pracowało mi się nad tą książką. Bardzo często musiałam robić przerwy. Nie potrafiłam zmierzyć się z tymi emocjami. To nie jest książka typowo literacka, ale książka świadectwo” – podkreślała.

Wspaniałą uroczystość uświetnił tematyczny program słowno-muzyczny przedstawiony przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu.

Na zakończenie spotkania odegrano Hymn Sybiraków.

Tradycyjnie, jak co roku, 17 września 2015 r. o godz. 10.15 w Ogrójcu przy kościele o.o. Jezuitów odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę. W tym szczególnym hołdzie pamięci bohaterom II wojny światowej wzięli udział przedstawiciele miasta Kalisza, władze samorządowe, poczty sztandarowe kaliskich szkół i organizacji patriotycznych. Licznie przybyli też Sybiracy.

17 września to nie tylko rocznica sowieckiej agresji, ale także Dzień Sybiraka. Wydarzenia sprzed 76 lat przypomniała prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Kaliszu Eugenia Pastuszek. Powiedziała: „Ogólnopolskim hasłem Sybiraków jest »ocalić od zapomnienia«. Pamiętając o aresztowaniach i wywózkach, przekazujemy znaną prawdę historyczną, aby nigdy więcej historia się nie powtórzyła”.

W czasie uroczystości uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru przedstawili program słowno-muzyczny pod kierunkiem nauczycielki Anny Bajek.

Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Sybiru, oddając w ten sposób hołd Sybirakom, którzy zmarli na „nieludzkiej ziemi”.

Druga część uroczystości odbyła się w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, gdzie była sprawowana eucharystia w intencji naszej ojczyzny oraz Sybiraków zmarłych i żyjących. Mszy świętej przewodniczył o. Wojciech Nowak, dyrektor Domu Rekolekcyjnego, a kazanie wygłosił ks. płk Tadeusz Pałuska, kapelan Sybiraków. W swojej homilii ks. Pałuska przywołał bolesne wspomnienia tych, którzy byli zesłani na Sybir. Zauważył, jak ważne w dziejach narodu są historia i pamięć o wydarzeniach z przeszłości.

Wspominając bolesne wydarzenia z historii naszego narodu, chcemy się uczyć prawdziwej miłości do ojczyzny.

Jesteśmy wdzięczni przedstawicielom władz Kalisza za pomoc w zorganizowaniu naszych patriotycznych spotkań.

W sali recepcyjnej ratusza

W sali recepcyjnej ratusza prezes Zarządu Oddziału Eugenia Pastuszek składa podziękowania (od lewej) przewodniczącemu Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Wincentemu Pawlaczykowi, prezydentowi Kalisza Grzegorzowi Sapińskiemu i redaktorce książki dr Elżbiecie Steczek-Czerniawskiej

Jarosław Jusza

Jarosław Jusza otrzymuje książkę „Sybir. Na nieludzkiej ziemi”, w której znalazły się m.in. jego wspomnienia

Przy pomniku Sybiraków

Powitanie zebranych przed pomnikiem Sybiraków w Ogrójcu przy kościele o.o. Jezuitów 17 września

Oprac.: Danuta Łozowicka, członek Zarządu Koła ZS w Kaliszu

Click to listen highlighted text!