Po raz kolejny członkowie wszystkich białostockich organizacji kombatanckich spotkali się na wspólnej wieczerzy wigilijnej. Uroczystość odbyła się 12 grudnia 2012 r. w restauracji Dąbrówka w Białymstoku. Duża sala, odświętnie przystrojona zapełniła się po brzegi. Licznie przybyli seniorzy, harcerze i młodzież szkolna wraz ze swoimi nauczycielami.

Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków i Prezes Oddziału ZS w Białymstoku Tadeusz Chwiedź serdecznie powitał zebranych, a szczególnie gorąco dostojnych gości: metropolitę białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego, ks. prałata Józefa Wiśniewskiego – kapelana Sybiraków, ks. kmdr. por. Zbigniewa Rećko, wojewodę podlaskiego Macieja Żywno, marszałka województwa podlaskiego Jarosława Dworzańskiego i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Następnie w asyście sekretarz Wojewódzkiej Rady ZS Jolanty Hryniewickiej udekorował Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków następujące osoby: JE ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, wojewodę podlaskiego Macieja Żywno, marszałka Jarosława Dworzańskiego, dyrektora biura wojewody podlaskiego Daniela Szutko oraz dyrektora Zbigniewa Kamińskiego – pełnomocnika marszałka ds. kombatantów i osób represjonowanych.

Wcześniej, tego samego dnia, na posiedzeniu Zarządu Oddziału z prezesami kół takie odznaczenia otrzymali niektórzy Sybiracy za szczególne zasługi na rzecz Związku.

Po dokonaniu aktu dekoracji Prezes Tadeusz Chwiedź przypomniał, jak wyglądały wigilie na zesłaniu. Często nie było nawet kawałka chleba, brakowało bowiem wszystkiego. Dzięki Opatrzności Bożej doczekaliśmy się prawdziwej wieczerzy wigilijnej w swojej Ojczyźnie.

Jakże inna była wigilia z 12 grudnia 2012 r. niż na zesłaniu. W jasno oświetlonej sali, w blasku migoczących lampek i bombek wysłuchaliśmy z uwagą Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa, odczytanej przez kapelana Sybiraków ks. prałata Józefa Wiśniewskiego. Błogosławieństwo abp. Edwarda Ozorowskiego i życzliwe słowa przedstawicieli władz lokalnych skierowane do kombatantów podkreśliły rangę i powagę tego spotkania. Łamanie się opłatkiem, składanie sobie nawzajem życzeń i kolędy w wykonaniu chóru ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Białymstoku stworzyły radosny nastrój i atmosferę pełną rodzinnego ciepła. Przy stołach nakrytych białym obrusem mogliśmy cieszyć się i w gronie przyjaciół spożywać tradycyjne potrawy wigilijne.

Jednak mimo woli myślami wracaliśmy do tamtych lat na zesłaniu, do naszego smutnego dzieciństwa. Wspominaliśmy naszych bliskich, którzy nie doczekali takiej wigilii. Zostali na zawsze w tajgach i stepach syberyjskich.

Oprac.: Heronima Dzierma, Jolanta Hryniewicka

Click to listen highlighted text!