Przygotowania do nadania imienia szkole trwały ponad rok. Aktyw Sybiraków z Bolesławca spotykał się z młodzieżą oraz gronem pedagogicznym i te kontakty przyniosły rezultat. Postanowiono nadać imię szkole – „Polaków Zesłanych na Sybir”.

Po uzyskaniu wszelkich akceptacji wybrano dzień uroczystości – 10 lutego 2011 roku.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła w Bolesławcu. Przed mszą świętą został poświęcony Sztandar Szkoły, którego fundatorem częściowo był Oddział w Jeleniej Górze.

W czasie mszy świętej wysłuchaliśmy wspaniałej homilii wygłoszonej przez księdza Mariusza Szymańskiego, była ona tematycznie powiązana z zesłaniami na Sybir i wzbogacona wierszami Mariana Jonkajtysa. Mszę świętą celebrował proboszcz – ksiądz Wojciech Gołębiowski.

Po mszy świętej młodzież szkolna, pedagodzy, Sybiracy i zaproszeni goście przemaszerowali ze sztandarami do szkoły.

Uroczystość w szkole rozpoczęto hymnem Polski. Po hymnie przekazano Sztandar Szkoły Pocztowi Uczniowskiemu. Przedstawiciele poszczególnych klas złożyli ślubowanie. Po ślubowaniu młodzież szkolna pokazała wspaniałe przedstawienie – w dużej mierze złożone z deklamacji III części „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz licznych wierszy Mariana Jonkajtysa. Poezja była przeplatana pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru i orkiestry.

W trzeciej części wystąpili przedstawiciele dyrekcji szkoły oraz władze terenowe Bolesławca, w imieniu Sybiraków przemawiała Prezes Koła Maria Niemczuk, w imieniu Oddziału głos zabrała Bożena Dudzińska, w imieniu Zarządu Głównego przemawiał Sekretarz Generalny Stanisław Sikorski.

Piotr Roman, Prezydent Bolesławca, podziękował wszystkim za przygotowanie szkoły do nadania imienia oraz pogratulował dyrekcji, pedagogom i młodzieży wspaniałej uroczystości.

Na zakończenie zaproszono wszystkich na poczęstunek.

Prezes Oddziału ZS w Jeleniej Górze

mgr Bożena Dudzińska

Click to listen highlighted text!