Spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Zarząd Oddziału Związku Sybiraków 4 stycznia 2013 r. kończyło cykl spotkań, które odbyły się w kołach terenowych. Do Sali Kolumnowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zaproszeni zostali prezesi kół terenowych, członkowie Zarządu Oddziału, członkowie pocztów sztandarowych, byli działacze Związku, którzy przeszli już na tzw. drugą emeryturę związkową, oraz osoby zaproszone do odebrania odznaczeń państwowych i resortowych.

Zaproszonymi gośćmi byli: ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa, wicewojewoda województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, pełnomocnik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Marcin Swaczyna, kapelan Koła Terenowego Miedzyn ks. Kazimierz Drapała, kapelan Rodziny Katyńskiej ks. Józef Kubalewski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Adam Wiosna, prezes Rodziny Katyńskiej Izabella Montowska.

Witając przybyłych na spotkanie, prezes Oddziału Mirosław Myśliński scharakteryzował zasługi zaproszonych osób dla działalności Związku Sybiraków.

Po odśpiewaniu Hymnu Związku Sybiraków wicewojewoda Zbigniew Ostrowski udekorował Krzyżem Zesłańców Sybiru Kazimierza Maciubę i Władysława Maciubę, następnie jako przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej udekorował członków pocztu sztandarowego Zofię Pałasz, Halinę Gajewską i chorążego Jana Sztejna, członków Koła Terenowego Bartodzieje.

Uczestniczący w spotkaniu bp Jan Tyrawa, nawiązując do traumatycznych doznań i zła, jakiego doznaliśmy na zesłaniu, powiedział, że aktualnie zajmuje się rozważaniem problemu zła i swoimi spostrzeżeniami z nami się dzieli. Powiedział m.in.:

„Dobrze, że się spotykacie, i dobrze, żebyście byli świadkami tych rzeczywistości, które są w pewnym sensie niewyrażalne, niedotykalne, że rzeczywistość transcendentna istnieje, abyście właśnie swoim życiem tym właśnie ludziom to właśnie powiedzieli, żeby uważali. Niech uważają, bo zło jest banalne i też mogą to zło popełnić.

Cieszę się, że mogę się z wami spotykać, że się spotykacie, że na temat tych właśnie najgłębszych doświadczeń mówicie, które mają ostrzec ludzi, dzisiejszą ludzkość przed powtórzeniem się tych spraw, bo o tym mówicie. Bo może jest dzisiaj takie właśnie wasze powołanie, takie wasze zadanie, żeby ostrzegać swoimi wspomnieniami, swoimi opowiadaniami na tej nieludzkiej ziemi, że ta nieludzka ziemia może być na każdym miejscu stworzona.

Nie potrzeba Syberii, żeby ją stworzyć również w Polsce czy gdzie indziej, bo zło jest banalne.

Niech ten opłatek wam pomoże. Niech was wzmocni.

Szczęść Boże”.

Następnie głos zabrał wicewojewoda Zbigniew Ostrowski:

„Szanowni Państwo!

JE bp Jan Tyrawa odniósł się do duchowości, do duszy. Ja natomiast z racji obecności w przestrzeni państwowej chciałbym odnieść się trochę do tożsamych, a może do alternatywnych wartości, mianowicie do patriotyzmu, do Państwa.

Wyobrażam sobie, co musieliście Wy jako dzieci czuć, potrafię się wczuć w rolę Waszych rodziców, w ich strach o Wasze życie, o Wasz byt.

Myślę, że sytuacja, w której znaleźliście się Wy i Wasze rodziny, znakomicie identyfikuje się z tym polskim wezwaniem »Bóg Honor i Ojczyzna«.

Dziękuję Wam i cieszę się, że się spotykacie, bo również wartość wspólnoty ma wartość, której słowami nie da się oszacować.

Wszystkiego dobrego!”.

Po zakończeniu oficjalnych przemówień gospodarz spotkania prezes Myśliński odczytał wiersz Mariana Jonkajtysa pt. „Opłatek Sybiraków”. Wznosząc toast skierował przesłanie do byłych działaczek Związku Wandy Drzewieckiej, Ireny Małmygo, Czesławy Kulik, Józefy Kwieciel, Stanisławy Jaworskiej oraz założycielki Oddziału Danuty Kwiatoń, które nie mogły przybyć na spotkanie, życząc im dużo zdrowia i wielu lat życia.

Dalsza część spotkania upłynęła na wzajemnym składaniu życzeń, śpiewaniu kolęd i rozmowach.

Podczas spotkania kolędy śpiewał młodzieżowy zespół Ogrodnik Team z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy pod kierownictwem pana Romana Wiśniewskiego.

Spotkanie sponsorował Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski.

Oprac.: Mirosław Myśliński

 

Click to listen highlighted text!