Z wybiciem godziny 12.00 w dniu 21 czerwca 2024 r. rozpoczęła się uroczystość obchodów tragicznej rocznicy deportacji obywateli polskich na Syberię i do Kazachstanu w V i VI 1940 roku jak również w VI 1941 roku. Prowadząca spotkanie pokrótce nakreśliła skutki i przyczyny tego wydarzenia, opisała tragiczną podróż towarowymi wagonami i pierwsze chwile pobytu po przyjeździe na zesłanie.

Modlitwa ks. kapelana Józefa Kozłowskiego za dusze zmarłych dopełniły chrześcijańskiego zadośćuczynienia i zapewnienia im spokoju.

Obecność wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego, prezydenta m. Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, służb mundurowych, Sybiraków, delegacji z Muzeum Pamięci Sybiru,  mieszkańców Białegostoku, warta honorowa przy pomniku Nieznanego Sybiraka, dekoracja flagami białoczerwonymi podniosła rangę uroczystości. Złożenie kwiatów i zapalonych zniczy u stóp pomnika zakończyło ten etap uroczystości.

Następnie przejechaliśmy w tym samym składzie do obelisku, upamiętniającym miejsce transportu skazanych na zesłanie. Pomnik znajduje się przy ulicy R. Traugutta, dawna stacja towarowa Białystok Fabryczny, skąd w latach  czterdziestych XX wieku wyruszały transporty na bezkresne tereny Związku Sowieckiego. Tam też złożyliśmy kwiaty i znicze, milcząco oddaliśmy hołd tysiącom wyrwanym z rodzinnych domów i skazanym na katorgę i tułaczkę.

Ostatnim miejscem złożenia szacunku i pamięci o skazanych na wygnanie, tylko dlatego, że byli Polakami i nie chcieli wyrzec się swojej ojczyzny, był pomnik Bohaterskiej Matki Sybiraczki, posadowiony przy Muzeum Pamięci Sybiru.

Zatrzymaliśmy się przy tym pomniku na dłuższą chwilę, w zadumie i skupieniu wspominają swoje matki Sybiraczki, które niestety już w większości przekroczyły ziemskie progi, ale którym zawdzięczamy ocalenie i powrót do ojczyzny,  wpojenie zasad ofiarności i prawości, godności ludzkiej, wierności i odpowiedzialności…

Jak mówi poeta Sybirak Marian Jonkajtys:

Uczyłaś , Polska Matko,
( Sama osłabła z głodu)
Być silnym wiarą w Boga!
Miłością do Narodu!
” Polskije Matieri”

( Z archiwum NKWD dwa zdania)
„to tajna broń Pańskoj Polszy
Nie do zlikwidowania…”

 

Opracowała: Jolanta Hryniewicka

Click to listen highlighted text!