Dnia 29 września 2023 r. odbył się już VI Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru Ziemi Ostrowskiej… Delegacja Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków: Prezes Oddziału Stanisław Sikorski, Czesław Czarkowski i Leon Zujko odpowiadając na zaproszenie reprezentowała po raz kolejny warszawskich Sybiraków w tym marszu. Kolejny raz zgromadziliśmy się aby cofnąć się w czasie do chwil trudnych, pełnych cierpienia, bólu, głodu, strachu i tęsknoty…

Ludzie, których wyrwano z domów, pozbawiono nie tylko dorobku całego życia ale również starano się pozbawić godności i człowieczeństwa a nierzadko życia …

Aby zachować pamięć gromadzimy się na Marszu, ponieważ w naszej zabieganej codzienności potrzebne są takie rozważania. W marszu wzięła udział młodzież szkół z Kalinowa, Jasienicy, Rozbitego Kamienia, ludność miejscowa oraz delegacje Sybiraków z Warszawy i Ostrołęki, a także  delegacje kombatanckie oraz przedstawiciele miejscowych władz samorządowych.

Uroczystość rozpoczęła się apelem i złożeniem wieńców oraz zapaleniem zniczy przy Symbolicznej Mogile Sybiraków Ziemi Ostrowskiej na cmentarzu parafialnym w Jasienicy. Po apelu w kościele pw. Św. Rocha została odprawiona Msza św. przez ks. kan. Piotra Kapelańskiego oraz ks. Radosława Kalickiego z Rozbitego Kamienia poświęcona Sybirakom.
Po eucharystii nastąpiło formowanie szyku i przemarsz do Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie. Marsz prowadzili: Adam Jabłonka – pomysłodawca i inicjator tego marszu oraz ks. kan. Piotr Kapelański, proboszcz parafii pw. Św. Rocha w Jasienicy, współorganizator marszu. Po dotarciu do Kalinowa, przy pomniku Pamięci Sybiraków znajdującym się koło szkoły, odbył się Apel Pamięci, odśpiewano hymn Sybiraków oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dalsza część uroczystości odbyła się  pobliskiej remizie OSP w Kalinowie zaprzyjaźnionej ze szkołą. Trzeba przyznać, że część artystyczna przygotowana i zaprezentowana przez uczniów szkoły w Kalinowie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Po występie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń sybirackich. Odznaczenia wręczali Pani Lidia Załuska – Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Ostrołęce oraz Stanisław Sikorski Prezes Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków. Odznaczono:
– ks. kan. Piotra Kapelańskiego Złotą Odznaką Zasłużony dla Związku Sybiraków
– Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie – Barbarę Wyszkowską – medalem 95-lecia Związku Sybiraków
– Przyjaciół szkoły – Martę i Zbigniewa Kamińskich – medalami 95-lecia Związku Sybiraków
– Nauczycielkę NSP w Kalinowie – Agnieszkę Krupę – medalem 95-lecia Związku Sybiraków.

Po wręczeniu odznaczeń, głos zabrała Sybiraczka, która los zsyłki przeżyła na własnej skórze. Jej wspomnienia sprawiły, że niejednej osobie łza zakręciła się w oku…

Po uroczystości nastąpił poczęstunek – pyszna grochówka, przygotowana pod kierownictwem Małgorzaty Tomczyk, przy udziale KGW Kalinowe Szpilki oraz społeczności szkolnej, smakowite ciasta przygotowane przez rodziców i nauczycieli szkoły.
Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania miejscowej społeczności w organizację i przeprowadzenie marszu.

Opracował: Leon Zujko

VI Marsz Pamięci Sybiru Ziemi Ostrowskiej

Prezes Stanisław Sikorski składa kwiaty przy pomniku Sybirackim w Kalinowie

 

Click to listen highlighted text!