Dnia 19 września 2023 r. Grudziądzcy Sybiracy wraz z zaproszonymi przedstawicielami członków Zarządu Oddziału Związku z Torunia, władz miasta i powiatu, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców oddali hołd rodakom – Zesłańcom Sybiru.

W ramach obchodzonego w dniu 17 września Światowego Dnia Sybiraka odsłonięto na budynku grudziądzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Dom marzeń” replikę tablicy upamiętniającej wszystkich Polaków, którzy w latach 1949-1956 zostali przymusowo zesłani na Syberię i w inne rejony byłego Związku Sowieckiego. Poprzednia mosiężna tablica po 18 latach została skradziona w czerwcu b.r.

Prezes Koła Danuta Kołodziejska witając gości skierowała szczególne podziękowania dla darczyńców, dzięki którym można było wykonać nową tablicę. Następnie odznaczyła pamiątkowym medalem 95-lecia powstania Związku Sybiraków oraz uhonorowała dyplomami osoby szczególnie zaangażowane w działalność Związku Sybiraków.
W swoim przemówieniu powiedziała m.in.: „Naszym patriotycznym obowiązkiem jest pamiętać o Zesłańcach, którzy często ofiarę swego życia złożyli na „nieludzkiej ziemi!” Zaapelowała również do licznie zgromadzonej młodzieży o kontynuację działalności Sybiraków.

Przemawiający w swoich wypowiedziach duży nacisk kładli na zachowanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach w historii narodu polskiego.

Prezydent Grudziądza pan Maciej Glamowski powiedział m.in.: „ Niech trwa pamięć o Was, Sybirakach. niech nie przemija świadectwo wielkości ducha każdego z tych, którzy skazano na Golgotę Wschodu.”

Poseł na Sejm RP pan Tomasz Szymański przypomniał, że według szacunków w czterech masowych  wywózkach zesłano na Syberię i w inne rejony byłego Związku Sowieckiego ok.1,5 mln ludności narodowości polskiej w warunkach mających na celu upodlenie oraz wygaszanie tożsamości narodowej. Ze smutkiem stwierdził, że w naszym regionie żyje około 200 Sybiraków.

Pan Jan Myrcha Prezes Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Toruniu zwracając się do zebranych, szczególnie do młodzieży powiedział: „Młodzieży jeszcze macie szansę spotykać się z Sybirakami, którzy przeżyli tę historię, to męczeństwo, nie zmarnujcie jej!”
Kończąc zwrócił się do obecnych na uroczystości Sybiraków: „Trzymajcie się Sybiracy! I jak najdłużej bądźcie z nami!”

Uroczystość zakończono odegraniem Reprezentacyjnej Pieśni Wojska Polskiego.

 

Click to listen highlighted text!