29 czerwca 2023 roku w Warszawie, uczczono 95. rocznicę założenia Związku Sybiraków.

W czasie obchodów oddano hołd Sybirakom, którzy stracili życie lub doświadczyli wywózek oraz katorżniczej pracy. Przypomniano również chlubną działalność Związku Sybiraków, na przestrzeni lat, zaś cała uroczystość odbywała się pod hasłem

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji Sybiraków, ofiar stalinowskiego reżimu oraz ich rodzin.

Po liturgii uczestnicy udali się pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie znajdujący się na warszawskim Muranowie.

W trakcie uroczystości głos zabrał m. in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pan Jan Józef Kasprzyk.

Dziś, w 95. rocznicę, oddajemy hołd tym ostatnim żyjącym Sybirakom, którzy cały czas niosą w sobie i przekazują nam historię o tych dramatycznych czasach, ale jednocześnie mówią nam: przejmijcie od nas sztandar Niepodległości, bo Niepodległość jest najważniejsza, my nigdy nie utraciliśmy wiary w niepodległą Polskę i Wy też nie traćcie”

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał również postać Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz fakt, że również i On należał do Związku Sybiraków.

Po agresji sowieckiej z września 1939 r. poszliście znów tym szlakiem, który wytyczyli konfederaci barscy, uczestnicy zrywów XIX wiecznych i walczący o wolność w początkach XX w. Też chciano Was złamać. Też chciano stłamsić Wasze marzenie o wolności, ale Wy wychowani w II RP pamiętaliście o słowach Józefa Piłsudskiego, który otrzymał legitymację z nr 1 Związku Sybiraków 95 lat temu – być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, w liście skierowanym do uczestników uroczystości podziękowała osobom zaangażowanym w działania Związku Sybiraków i życzyła powodzenia w kontynuowaniu ich cennej misji, niezbędnej dla tożsamości narodu polskiego.

„95. rocznica to okazja do podkreślenia roli, jaką odgrywa dzisiaj Związek w pielęgnowaniu pamięci o Polakach, którzy przeszli piekło zesłania. To również sposobność do złożenia z serca płynących podziękowań całej jego społeczności za trud włożony w pracę społeczną

i edukacyjną, za popularyzację i upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich, niepodległościowych”

Prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko powiedział, że najważniejszym zadaniem przedwojennego i współczesnego Związku Sybiraków jest „wpajanie młodemu pokoleniu patriotyzmu i szacunku dla historii”. „Przeżycia syberyjskie mają stanowić dla przyszłych pokoleń przestrogę, że brak poszanowania dla instytucji państwa, prawa kultury prowadzi do utraty niepodległości. To, co przeżyło jedno pokolenie, kolejne przechowuje w sercu i pamięci” – mówił prezes Związku Sybiraków.

Podczas uroczystości odczytano także Apel Pamięci, w którym przypomniano najważniejsze miejsca zesłania Polaków w głąb Związku Sowieckiego oraz tych, „którzy spoczywają na obcej ziemi”, których „jedyną winą było to, że byli Polakami”. „Stańcie do Apelu wszyscy z tysięcy bezimiennych cmentarzysk rozsianych po nieludzkiej ziemi” – głosi tekst apelu.

Kordian Borejko, prezes Związek Sybiraków wręczył odznaczenia dla osób szczególnie zasłużonych dla kultywowania pamięci o tułaczym losie zesłańców Sybiru. Otrzymali je między innymi minister Jan Józef Kasprzyk oraz wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Medale Pro Patria, osobom szczególnie zasłużonym  w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, nadał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zwieńczeniem  uroczystości było złożenie kwiatów przez zgromadzone delegacje pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

 

Click to listen highlighted text!