Już po raz szósty Fundacja ORLEN przyzna granty na renowację miejsc pamięci i uczczenie bohaterów ważnych dla lokalnych społeczności.

Zaniedbana tablica upamiętniająca historyczną bitwę, a może pomnik ku czci pomordowanych w czasie wojny, który wymaga pilnej renowacji?
Wokół nas nie brakuje miejsc pamięci wymagających troski czy prac remontowych. By zachęcić lokalne społeczności do dbałości o te miejsca, Fundacja ORLEN w 2018 r. uruchomiła specjalny program grantowy „Czuwamy! Pamiętamy!„. W jego ramach wspiera m.in. lokalne organizacje, instytucje kultury, samorządy czy parafie, które przygotowały projekt działania i chcą zadbać o miejsca pamięci w swojej gminie czy miejscowości.

Złóż wniosek do 31 maja.

Organizacje mogą się zwrócić o granty w wysokości do 15 tys. zł na rewitalizację miejsc pamięci oraz upamiętnienie lokalnych wydarzeń i bohaterów. „W pięciu edycjach programu wsparliśmy grantami 128 projektów renowacji miejsc pamięci. Cieszy nas, że lokalne organizacje mają szacunek do swojej historii i chcą ją ocalić od Zapomnienia” – mówi Małgorzata Rogowska z Fundacji ORLEN, koordynatorka programu „Czuwamy! Pamiętamy!”.

By wziąć udział w programie należy przygotować wniosek o grant, w razie konieczności uzyskać odpowiednie zgody na przeprowadzenie prac renowacyjnych i wypełnić formularz on-line dostępny na stronie internetowej Fundacji OLREN. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja.
– „Program „Czuwamy! Pamiętamy!” patronatem honorowym objął Instytut Pamięci Narodowej, a historycy pracujący w Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN jak i w oddziałach terenowych Instytutu są otwarci na pytania lokalnych organizacji, w razie wątpliwości udzielą konsultacji merytorycznej” – mówi Małgorzata Rogowska.

Regulamin programu Czuwamy! Pamiętamy! edycja 6_2023 – plik PDF

Link do strony:  https://darowiznyfundacja.orlen.pl/#/login

 

Click to listen highlighted text!