Społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku zaprosiła Sybiraków w dniu 24.02.2023 r na uroczystość upamiętniającą 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.

Wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu Sybiraków rozpoczęło oficjalną część uroczystości.
W odświętnie udekorowanej sali, z wiodącym hasłem „Sybir Ziemia Cierpień”, pani dyrektor Izabela Grzybowska przywitała obecnych wg rangi i pełnionego obowiązku, a szczególnie serdecznie witała Sybiraków. Minutę ciszy poświęciliśmy pamięci śp. Tadeusza Chwiedzia.
Uczniowie V i VII klasy szkoły podstawowej dali szczególnie wzruszający spektakl.
Rola Matki na zesłaniu w wierszach poety Sybiraka, Mariana Jonkajtysa i pieśń o Matce, autorstwa Sybiraczki Maryli Giryl z Ząbkowic Śląskich, oddała cały ogrom poświęceń matek: „idąc przez śnieg i zawieję szukała pomocy dla swojego dziecka”.
Wiersze o trudnym, męczącym transporcie, pobycie na zesłaniu i codziennej walce o przetrwanie w tak ekstremalnych warunkach, dały pełny obraz zmagań matek o ocalenie życia swoich dzieci. Na zakończenie pokaz baletowy w wykonaniu młodych artystek zachwycił obecnych, a zapalone znicze uczciły pamięć tych, którzy zostali na „nieludzkiej ziemi”, zmarli już w kraju i tych ocalałych z piekła Sybiru.
Wiersz ks. Józefa Grzeszczuka na okoliczność odejścia od nas śp. Tadeusza Chwiedzia, jeszcze bardziej przybliżył do naszej pamięci gehennę Sybiru i utracone dzieciństwo i młodość.
Zabierając głos prezes Oddziału ZS Jolanta Hryniewicka, serdecznie podziękowała uczniom za wykreowanie tak wspaniałego widowiska, a zarazem złożyła wyrazy wdzięczności nauczycielom za włożony trud w przygotowanie do występu. Mówiąc dalej, przypomniała warunki nauki na zesłaniu i życie dzieci w sowieckich sierocińcach.
Proboszcz parafii św. Rocha w Białymstoku ks. prałat Tadeusz Żdanuk, podziękował za uroczyste przedstawienie i na czas postu wskazał wszystkim drogę do Jezusa i wsparcie modlitwą walczącej Ukrainy.
Spotkanie okolicznościowe w pokoju nauczycielskim stało się przyjemnym akcentem rozmowy z gronem nauczycielskim i zaproszonymi gośćmi.

Opracowała: Jolanta Hryniewicka

 

Odśpiewanie Hymnu Sybiraków    
Wystąpienie Prezesa Oddziału ZS Jolanty Hryniewickiej

 

Click to listen highlighted text!