Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, laureatem XI Edycji Nagrody Świadek Historii dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego.
Stowarzyszenie Pamięci Zesłanych na Sybir w Nowym Sączu pragnie poinformować, że 16.12.2022 r. w Filharmonii Krakowskiej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród Instytutu Pamięci Narodowej – Świadek Historii.  Nagroda przyznawana jest od 2012 roku.
Nagrodę dla Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków odebrał dyrektor Sławomir Szczerkowski. Szkoła jest pierwszą szkołą nagrodzoną w regionie małopolski i województwa świętokrzyskiego.

Wniosek o przyznanie tego wyróżnienia dla Szkoły złożyło nasze Stowarzyszenie. Działamy wspólnie ze Szkołą i Oddziałem Związku Sybiraków w Nowym Sączu od 2007 r. Społeczność Szkoły zadania dotyczące Patrona realizuje od 2002 r., kiedy przyjęto imię Sybiraków. Wiele roczników uczniów, nauczyciele, członkowie Stowarzyszenia, dzięki spotkaniom z Sybirakami, wspólnym wyjazdom, programom i zadaniom, w szczególny sposób odkrywają karty tej tragicznej historii – prawdę o Golgocie Wschodu.
Jesteśmy dumni, że „nasza” Szkoła została wyróżniona w ten wyjątkowy sposób.

Opracowała: Renata Skowron

 

 

Click to listen highlighted text!