Na lubskim cmentarzu obok istniejącego krzyża poświęconego Sybirakom zamordowanym na nieludzkiej ziemi, dzięki staraniom Zarządu Koła nr 6 Związku Sybiraków w Lubsku, postawiono tablicę, na której widnieje napis: „Bogu, Ojczyźnie, cierpienia swe ofiarują Sybiracy”.

Jakże wymowną myśl zawiera zdanie: Niech głoszenie prawdy i pamięć o tych, którzy szli zdziesiątkowani, ale nie pokonani – trwa wiecznie.
Pamięć o tych bohaterach powinna być przekazywana młodym, jako tragiczna historia narodu polskiego.
Bohaterowie mówią: Pokazujemy wam ukryte rany, cierpienia, głębokie blizny… i z nich, jak z liter, będziemy uczyć imienia Ojczyzny”.
Przez długie lata pamięć o wywózkach na Sybir żyła w ludzkich sercach, ale głośno nie można było mówić o tych tragicznych dla naszego narodu wydarzeniach. Jednak mimo upływu lat ci, którzy przeżyli zsyłkę, chcą mówić o prawdziwej historii Polski i Polaków, chcą dzielić się swoimi przeżyciami. Miejsca pamięci są jedną z form tego przekazu.

Pamiątkowa tablica stanęła na cmentarzu obok krzyża poświęconego Sybirakom zamordowanym na nieludzkiej ziemi. To inicjatywa Zarządu lubskiego Koła Związku Sybiraków wsparta przez lokalnego przedsiębiorcę PPHU Oskar z Lubska, który pomalował tablicę.

 

Click to listen highlighted text!