Młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu wraz z opiekunami oraz członkami Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir w dniach 16 – 19 września 2022 r. uczestniczyła w wycieczce „Śladami Pamięci Sybiraków”. O tej porze, co roku, braliśmy udział w Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Niestety od trzech lat Marsze nie są organizowane ze względu na pandemie. My jednakże podtrzymujemy tradycję i pojechaliśmy na wycieczkę „Śladami pamięci Sybiraków”.

Rozpoczęliśmy ją w Augustowie rejsem statkiem-repliką statków Jaćwingów, po Dolinie Rospudy, dziewiczo zachowanych terenach, bez ingerencji człowieka. Potem przystanęliśmy na chwile zadumy w urokliwym miejscu – Studzienicznej, gdzie znajduje się maleńki kościółek – Sanktuarium Maryjne. Mieliśmy też możliwość zwiedzić kościół Świętego Jana Chrzciciela, w którym znajduje się dużo symboli Zesłańców i tablic pamięci. W witrażach wplecione są sceny z Zesłania na Syberię. Obok kościoła znajduje się Pomnik Pamięci Zesłańców, przy którym złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Popołudniu pojechaliśmy do Białegostoku. Po pięknym mieście oprowadził nas były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Sybiraków, Pan Zbigniew Klimowicz. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Pamięci Sybiru. To był nasz najważniejszy punkt programu wycieczki. Samo muzeum jest wybudowane w miejscu, gdzie odchodziły transporty Zesłańców na wschód. Muzeum jest nowoczesne, interaktywne i robi niesamowite wrażenie, Młodzież poruszona tym co zobaczyła, w ciszy opuszczała jego mury.
Następnie podjechaliśmy do Kościoła Św. Ducha, gdzie obok znajduje się Symboliczny Pomnik Grób Nieznanego Sybiraka. Tam złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Chwilą zadumy oddaliśmy cześć Tym wszystkim, którzy nigdy nie powrócili z zesłania do Ojczyzny. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Rezerwat Żubrów w Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta były bardzo łaskawe i z wdziękiem pozowały do zdjęć. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Lublin. Próbowaliśmy też przysmaków lublińskich – cebulaków i forszmaków. Lubin nas zachwycił! Wielu wycieczkowiczów chce tu jeszcze wrócić – może za rok??
Wycieczka bardzo udana, pogoda była łaskawa i humory dopisywały.

Tekst i zdjęcia: Renata Skowron

 

Witamy Augustów 
Pomnik Sybiraków przy kościele Św. Jana Chrzciciela w Augustowie 
Złożenie wiązanki  
Spacer po Białymstoku  
Muzeum Pamięci Sybiraków 
Muzeum Pamięci Sybiraków.  
Zwiedzanie Lublina

 

 

Click to listen highlighted text!