Przełom października i listopada to w naszej tradycji czas wspomnień o tych co odeszli o znanych i tych nieznanych , co odeszli w ciszy. Muzeum Pamięci Sybiru zorganizowało w dniu 25.10.2022r. wieczór wspomnień o Sybirakach, którzy odeszli do wieczności.
Były to osoby: Stanisław Kulon – rzeźbiarz, wykładowca, jako 10-letnie dziecko wraz rodziną wywieziony na Sybir, Danuta Roszkiewicz – nauczycielka, wywieziona z kolonii letnich w 1941r. z Druzgiennik, Jan Gasztold – autor autobiograficznej książki „ Znad Berezyny do Toronto”, Zofia Dziedziejew – wraz z dwójką dzieci deportowana do Ałtajskiego Kraju, była ochotniczką 2 Korpusu Armii Andersa, Tadeusz Żendzian – z Podlasia, wywieziony do Bijska Ałtajski Kraj, Tamara Kozłowska – wywieziona wraz z rodziną w kwietniu 1940r. do Kazachstanu, pełniła funkcje skarbnika Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku, Hanna Świderska – łomżynianka, zesłana w lutym 1940r. do Nowosybirska, wydała książkę „Moje Uniwersytety” nagrodzoną przez Polską Rozgłośnię Radio Wolna Europa, Irena Głowacka – białostoczanka, inicjatorka reaktywowania z 1928r. Związku Sybiraków, Wiktoria Śliwowska – profesor nauk humanistycznych, uratowana z getta warszawskiego, twórczyni obszernej bazy danych polskich zesłańców syberyjskich XIX wieku.

Spotkanie rozpoczęło się utworem symfonicznym w wykonaniu muzyków z filharmonii łomżyńskiej Sensum Qurtet. Prowadząca spotkanie p. Monika Szarejko wspominała wszystkie postacie, których zdjęcia były wyświetlane  na ekranie. Do omawianych relacji o tych osobach dołączane były wspomnienia rodzin, a szczególnie wyczerpujące i wzruszające było wspomnienie o śp. Irenie Głowackiej, wygłoszone przez Janinę Rutkowską i osobę z rodziny Tadeusza Żendziana.
W przerwach między wspomnieniami kwartet muzyczny grał nastrojowe utwory muzyki symfonicznej, ale najbardziej wzruszająca była ścieżka dźwiękowa do filmu „Lista Schindlera”.
W nostalgicznym nastroju, mając w pamięci powiedzenie ks. Jana Twardowskiego „Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich”, opuściliśmy Muzeum.

Opracowała: Jolanta Hryniewicka

 

Click to listen highlighted text!