W dniu 8 maja 2012 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Tablicy ku czci Żołnierzy Sybiraków na Cmentarzu Wojskowym w Wałczu, na którym spoczywa 6 tys. żołnierzy, poległych w wielkiej bitwie w 1945 r. przy zdobywaniu i przełamaniu Wału Pomorskiego. Inicjatorem Tablicy ku czci Żołnierzy Sybiraków jest Prezes Związku Sybiraków w Wałczu pan Robert Karbowniczek.
Uroczystość odbyła się w 67. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Spoczywającym oddany został hołd z pełną ceremonią wojskową. Odsłonięcia Tablicy dokonał Poseł na Sejm pan Paweł Suski, poświęcenia dokonali razem kapłan rzymskokatolicki i kapłan obrządku prawosławnego. Historię Sybiraków i przebieg walk o Wał Pomorski przedstawił w swoim wystąpieniu starosta Wałcza pan Jerzy Goszczyński. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Oddziału Związku Sybiraków w Szczecinie z Prezes Zarządu Oddziału panią Iwoną Biedulską.
Uroczystość otwarto Hymnem Narodowym, drugą część rozpoczęto Hymnem Sybiraków, a zakończono Wojskową Ceremonią Apelem i 3 salwami. Młodzież szkolna uczciła pamięć poległych i spoczywających występem, prezentując utwory patriotyczne.

Oprac.: ZG ZS, Robert Karbowniczek, Prezes Koła ZS w Wałczu

Click to listen highlighted text!