28 września br. na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Zak, Marian Boczar, Jadwiga Maszczak, Edward Kroczek, Treresa Staś wzięli udział w uroczystości patriotycznej, która odbyła się przed „Ścianą Straceń” przy ul. Lwowskiej.
Miejsce to upamiętnia zagładę mieszkańców Przemyśla i Żurawicy, członków ruchu oporu ale też cywili. Przeprowadzona w tym miejscu egzekucja była zemstą Niemców za atak polskiego podziemia na znajdującą się tutaj fabrykę wozów, produkującą na potrzeby frontu.
Przybyłych powitał Dyrektor Szkoły Pan Artur Mykita, wśród nich byli: przedstawiciele Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Stowarzyszenia Polaków i Osób Represjonowanych przez III Rzeszę, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Więźniów Politycznych.
Wprowadzenia do tematu II wojny światowej dokonał dr Marcin Duma
Uczniowie przygotowani przez Panią Monikę Góruk, Pana Marcina Dumę i Pana Łukasza Cebeńko w montażu słowno-muzycznym przypomnieli ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej.
Na zakończenie uroczystości przed ścianą straceń złożono kwiaty i zapalono znicze.
Poniżej relacja filmowa z tego wydarzenia.
Opracował: Marian Boczar
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza Artur Mykita
Nauczyciel historii w Szk. Podstawowej im. A. Mickiewicza dr Marcin Duma

Uczniowie Szk. Podstawowej nr 15
Zaproszeni Goście i młodzież szkolna
Click to listen highlighted text!