W dniu 9 lutego 2022 r. Sybiracy spotkali się ze społecznością szkolną w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Andersa w Białymstoku.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu Sybiraków wraz z chórem danej szkoły. Następnie nastąpiła ceremonia odznaczeń. Prezes Tadeusz Chwiedź udekorował dyr. szkoły Renatę Frankowską Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Związku Sybiraków, a dwie nauczycielki Honorową Odznaką Sybiraka.

Przygotowany program artystyczny wzbudził w nas, Sybirakach, wiele wspomnień i emocji. Wygłoszona prelekcja przez prezesa Oddziału, p. Tadeusza Chwiedzia, przywołała w słuchaczach refleksje na temat przyczyn i skutków układu Ribbentrop -Mołotow, w wyniku którego nastąpiło skazanie Polski na całkowitą zagładę. Obecna wicekurator wyraziła wyrazy uznania za znakomity program artystyczny oraz lekcję historii wygłoszoną przez p. T. Chwiedzia. Po oficjalnym spotkaniu spotkaliśmy się w ścisłym gronie na wspomnienia z okresu zesłania.

Tego samego dnia, o godz. 19.00 spotkaliśmy się na dziedzińcu Muzeum Pamięci Sybiru. Sygnałem do rozpoczęcia uroczystości był dźwięk dzwonu im. Józefa i Bronisława Piłsudskich – w dzwon uderzyli przedstawiciele Wspólnoty Wnuków Sybiraków – Cezary Rutkowski, Elżbieta Rogowska.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem Bohaterskiej Matki Sybiraczki przez prezydenta m. Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Tadeusza Chwiedzia, prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku, dyr. Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciecha Śleszyńskiego, zostały przekazane wspomnienia z aresztowania i wywózki 16-letniej dziewczyny, wywiezionej na Syberię. Po chwili ciszy, zaczęliśmy ustawiać zapalone znicze przygotowane przez harcerzy. Palące się setki zniczy, ustawione na torach kolejowych sprawiały niesamowite wrażenie. 

Następnego dnia, 10 lutego, o godz. 10.00 odbyła się skromna uroczystość przy pomniku w Zaciszu k. Białegostoku. Przedstawiciele Sybiraków i delegacja Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Główne obchody rocznicy I deportacji rozpoczęły się o godz. 12.00 przy pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.

Po modlitwie odmówionej przez ks. Kapelana Józefa Kozłowskiego za zmarłych Sybiraków na zesłaniu i w kraju nastąpiło składanie kwiatów i zapalenie zniczy przez władze samorządowe miasta i Sybiraków, IPN, Zespół Szkół Technicznych im. Gen. Andersa. Warta honorowa wystawiona przez 19.Pułk Rozpoznawczy dopełniła rangi uroczystości. Następnie przejechaliśmy pod Pomnik Katyński, gdzie po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, chwili krótkiej zadumy, udaliśmy się do znaku Pamięci znajdującym się na dworcu PKP dworzec Fabryczny, skąd w latach okupacji sowieckiej wywożono Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Warta honorowa była również w pozostałych miejscach oddawania czci Polakom zesłanym, zamordowanym i zmarłym na „nieludzkiej ziemi”.

Ukoronowaniem obchodów pierwszej masowej deportacji był 4 Bieg Pamięci Sybiraków, zainicjowany przez Muzeum Pamięci Sybiru. Trasa biegu wynosiła 6 km.  Rozpoczęła się o godz. 17.00 w lesie Solnickim na peryferiach Białegostoku. Uczestników Biegu, w przedziale wiekowym od 12 do 70 lat było 600 osób, natomiast wirtualnie dołączyło jeszcze 400 osób. Dopingiem do biegu były słowa spikera, wiceprezydenta m. Białegostoku Rafała Rudnickiego, Jerzego Bołtucia Prezesa Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru oraz Tadeusza Chwiedzia, Prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku.

Uczestnicy biegu leśnego wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu patriotycznym, w którym sportowa inicjatywa została uzupełniona o rekonstrukcje historyczne. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się około godz. 18.00; pamiątkowe plakietki i książki były wręczane zwycięzcom przez Sybiraków. Największe brawa uzyskał najmłodszy uczestnik biegu zajmując I miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Pogoda dopisywała, wszyscy uczestnicy Biegu byli w dobrych nastrojach i z całym zaangażowaniem uczcili to wydarzenie jako oddanie hołdu wszystkim Sybirakom.

Zdjęcie: Dawid Gromadzki UM Białystok
Na zdjęciu: Barbara Sokulska, Janina Rutkowska, Tadeusz Chwiedź, Jolanta Hryniewicka, Jerzy Bołtuc

Tekst i zdjęcia: Jolanta Hryniewicka

https://bialystok.tvp.pl/58420836/swiatlo-pamieci

https://tvn24.pl/bialystok/bialystok-przy-muzeum-pamieci

Click to listen highlighted text!