Kiedy kilka lat wstecz indywidualnie zbieraliśmy produkty żywnościowe dla Polaków na Kresach pojawił się problem z ich transportem na wschód. Transportu podjęli się członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów w Rzeszowie. Od spotkania na parkingu Rzeszowskiej Galerii „Nowy Świat” minęło kilka ładnych lat, a nawiązany kontakt zaowocował wspaniałą współpracą z Kołem Sybiraków w Dębicy. Młodzi ludzie wsparli nas jako statyści w serialach kręconego filmu „Dębiccy Sybiracy- historia kamerą zapisana”. Potem było już „z górki”. Przyjeżdżali do Dębicy na nasze uroczystości sybirackie, a od 5 lat wspólnie organizowaliśmy zbiórkę żywności dla Polaków na wschodzie w Galerii Dębickiej, szkołach i wśród naszych sympatyków. Młodzi z Rzeszowa zaangażowali się w działalność Stowarzyszeń „Odra – Niemen” i „Nie zapomnij o Nas” – wykorzystując możliwości dla wsparcia członków Koła Sybiraków w Dębicy. Dzięki nim pozyskaliśmy  część  funduszy  na gorące obiady w okresie pandemii od 27 lutego do 30 czerwca, jak też w ramach „Korpusu Rehabilitacyjnego” cotygodniowe 4 godziny rehabilitacji domowej dla 2 Sybiraków przez cały okres od 27 lutego do dnia dzisiejszego i nadal. W dniu 16 września br.  przedstawiciele stowarzyszenia przyjechali do najstarszych Sybiraków z życzeniami i podarunkiem dla każdego. BRAWO RZESZOWSKA MŁODZIEŻ . Nikt przecież ich nie namawiał, nikt im nic nie sugerował. To była ich inicjatywa i ich akcja. To były bardzo miłe spotkania z nami. Zabrali ze sobą przedstawicielkę WOT i „ruszyli na Dębicę”.

Dziękujemy Krystianowi Fila, Michałowi Flisowi i wszystkim z Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów. Wy z nami i my z Wami.

Z wizytą u Sybiraczki Barbary Nożyńskiej
Wspólne zdjęcie z odwiedzin u Pani Janiny Wilk. Na zdjęciu – Krystian Fila – Podkarpacki Koordynator Fundacji ” Nie Zapomnij O Nas”, Michał Flis – prezes PSMM w Rzeszowie, Bogumiła Cebulak – przedstawicielka WOT
Z wizytą u Sybiraka Edwarda Głowacza
Prezes Koła Sybiraków – Maria Aktyl i Krystian Fila – Podkarpacki Koordynator Fundacji „Nie zapomnij o Nas”

Paczki okolicznościowe z „łakociami” dla każdego Sybiraka

 

Tekst i zdjęcia:   Jerzy Godzisz

Click to listen highlighted text!